EURO 2020: Rozlosowano fazę grupową!

EURO 2020: Rozlosowano fazę grupową!
Fot. Bartłomiej Budny / APM Futbol Polska

W niedzielę w Krakowie w samo południe odbyło się losowanie fazy grupowej Mistrzostw Europy w Ampfutbolu 2020. Biało-Czerwoni trafili do trudnej grupy.

Do Krakowa, który za kilka miesięcy stanie się piłkarską stolica Europy, przybyło wielu znakomitych gości. Podczas ceremonii losowania obecni byli przedstawiciele EAFF (Europejskiej Federacji Amfutbolu), przedstawiciele UEFA, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, oraz przedstawiciele federacji z 16 krajów, których reprezentacje zagrają podczas tegorocznego EURO.

– Miło mi państwa powitać w Krakowie, zwłaszcza z takiej okazji. To naprawdę wielkie święto dla Krakowa. My co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do wielkich imprez sportowych, bo mogę wspomnieć tutaj zawody w piłce siatkowej i w piłce ręcznej w i piłce nożnej na rożnych szczeblach, ale te Mistrzostwa Europy w Ampfutbolu są po raz pierwszy. To nie jest też przypadek, że ten turniej odbędzie się w Krakowie, bo Kraków jest miastem, które można nazwać miastem sportu – zaznaczył przed losowaniem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ceremonię losowania poprowadził dziennikarz Miachał Pol, który jest jednocześnie attaché prasowym przy reprezentacji Polski podczas ME.

– Historia amfutbolu i w Polsce i w Europie jest niesamowita. Zaczynaliśmy, i jako Polska i jako Europejska Federacja Ampfutbolu [EAFF – red.], od zera, zupełnie od niczego, nikt o nas nie słyszał. Dziś dzięki państwa pomocy, dzięki całej rodzinie ampfutbolu, o której mówił Michał [Michał Pol – red.], i którą mógłbym wymieniać z imienia i nazwiska bardzo długo, dziś jesteśmy w miejscu, w którym jesteśmy – mówił Mateusz Widłak prezes EAFF oraz prezes Amp Futbol Polska. – Jesteśmy po pierwszych fantastycznych mistrzostwach Europy, które odbyły się w Turcji. Finałowy mecz na stadionie obejrzało 40 tys. kibiców. I jesteśmy w przededniu kolejnej wielkiej imprez i wierzymy głęboko, że też tu w Polsce jesteśmy w stanie zapełnić stadiony. Chcemy też przyciągnąć setki tysięcy kibiców przed telewizory i chcemy wykorzystywać piłkę nożną do przeprowadzania zmian społecznych w Polsce i w Europie – dodał.

– Gdy byłam czynną zawodniczką, zdarzało mi się siadać na wózku i toczyć walki [szermiercze – red. ] z osobami z niepełnosprawnością. Chcę też zapewnić, że sport osób niepełnosprawnych jest dla naszego kraju bardzo ważny. Staramy się wspierać sportowców, ponieważ sport uczy i jest świetnym miejscem do integracji – zaznaczyła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. – Mam nadzieję, że najbliższe mistrzostwa Europy w ampfutbolu przyczynią się do popularyzacji sportu osób niepełnosprawnych.

Tuż przed losowaniem Europejska Federacja Ampfutbolu po raz pierwszy przyznała osobom wyjątkowo zasłużonym w rozwój ampfutbolu specjalne statuetki „Złotych Kul” (ang. Golden Crutches”).

Złote Kule otrzymali:

  • Simon Baker (Irlandzka Federacja Amp Futbol);
  • Patrick Gasser (szef Komisji Odpowiedzialności UEFA);
  • Dave Tweed (szef Angielskiej Federacji Ampfutbolu);
  • Arif Ümit Uztürk (prezes Tureckiej Federacji Sportu Osób Niepełnosprawnych).

Nie zabraknie hitów! Polska z Hiszpanią, Anglia z Francją

Po wręczeniu statuetek przyszedł czas na to, co tygrysy lubią najbardziej, czyli na losowanie, a dokonali go Henryk Kasperczak, Antoni Szymanowski, Marek Koźmiński i Osman Cakmak.

Już w fazie grupowej turnieju nie zabraknie ciekawych pojedynków. W pierwszej fazie turnieju rozegrane zostaną takie mecze jak Polska – Hiszpania, Rosja – Irlandia czy Anglia – Francja.

Polska (jako gospodarz) przypisana została automatycznie do grupy A. Tam znalazły się także Hiszpania, Ukraina i Szkocja.

W Grupie B znaleźli się Anglia, Francja Grecja i Azerbejdżan. W grupie C są Rosja, Irlandia, Niemcy i Belgia. Natomiast grupę D tworzą Turcja, Włochy, Gruzja i Holandia.

W tym roku amfutboliści powalczą o nowe trofeum. Puchar, który odbierze zwycięska drużyna, zaprojektowany i wykonany został przez polskiego artystę-rzeźbiarza Macieja Müllera.

Mecz otwarcia EURO 2020, w którym Polska zagra z Ukrainą, już 13 września o godz. 18:00 na stadionie Cracovii.

Fot. Bartłomiej Budny / Amp Futbol Polska
Print Friendly, PDF & Email