Estonia: Wstęp na odkryte lodowiska tylko z paszportem covidowym

Estonia: Wstęp na odkryte lodowiska tylko z paszportem covidowym
Fot. Pixabay

Wstęp na odkryte lodowiska w Estonii mają jedynie osoby, które okażą certyfikat zaszczepienia przeciw COVID-19 lub są ozdrowieńcami – podał w poniedziałek estoński serwis informacyjny ERR News.

To obostrzenie jest zgodne z podobnymi wymaganiami dotyczącymi wstępu na pływalnie, siłownie oraz stoki narciarskie.

– Zimą obostrzenia dotyczą wszystkich sportów zimowych i dlatego też np. lodowisk […]. Jest to aktywność na wyznaczonym obszarze zorganizowana przez kogoś w ramach działalności gospodarczej, a wówczas obowiązkowe jest okazanie certyfikatu – skomentował Imre Kaas, rzecznik estońskiej Rady Zdrowia.

Jak dodał Kaas, wedle Rady Zdrowia w kraju rozprzestrzenia się wariant koronawirusa Omikron. Z tego powodu Rada nie planuje na razie złagodzenia restrykcji. Kaas uważa, że ryzyko zakażenia może wystąpić w trakcie zakładania łyżew lub w kolejce.

Z kolei minister zdrowia i pracy Estonii Tanel Kiik ocenił, że rządowi i Radzie Zdrowia nie udało się wypracować zadowalającego konsensusu w tej konkretnej sprawie.

– To naprawdę wyjątkowe ograniczenie, o którego zasadności dyskutowaliśmy. Aktywność sportowa na zewnątrz jest bezpieczniejsza i myślę, że można złagodzić restrykcje, aby ułatwić uczestnictwo w niej obywatelom. Rząd i Rada Zdrowia nie wypracowały jednak dotąd konsensusu w tej sprawie – przekazał Kiik.

W Tallinie pierwsze lodowiska na świeżym powietrzu otwarto 22 listopada. Pierwszy przypadek wariantu koronawirusa Omikron wykryto w Estonii 6 grudnia. (PAP)

kjm/ ap/
Print Friendly, PDF & Email