EMA bada ryzyko zespołu zapalnego po szczepionce Pfizera

EMA bada ryzyko zespołu zapalnego po szczepionce Pfizera
Fot. Martin Lopez / Pexels

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że bada ryzyko wieloukładowego zespołu zapalnego (Multisystem Inflammatory Syndrome – MIS) na skutek szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Pfizera, po wystąpieniu tej choroby u 17-letniego chłopca w Danii.

Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje przypadek nastolatka, który całkowicie wyzdrowiał po MIS. MIS jest poważną, ale bardzo rzadką chorobą, która wystąpiła też u osób przechodzących COVID-19. Powoduje stany zapalne wielu organów w tym serca, mózgu, płuc, oczu, skóry, układu trawiennego.

Nieliczne przypadki takiego zespołu zapalnego wystąpiły też po szczepieniach preparatami innych koncernów. W Europie do 19 sierpnia odnotowano pięć zespołów zapalnych po szczepieniu preparatem Pfizera oraz po jednym po szczepionkach Moderny i Johnson & Johnson – podała EMA.

Wytyczne w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki Pfizera wydane w poniedziałek przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie zawierają żadnych informacji o przypadkach MIS.

Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje też przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po podaniu szczepionki koncernu Johnson & Johnson.

W lipcu EMA oceniła dziewięć przypadków autoimmunologicznej choroby krwi po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Uznała, że nie można ustalić między nimi „jasnego związku przyczynowego”. Agencja poinformowała też wtedy, że jej komisja ds. bezpieczeństwa będzie nadal monitorować przypadki małopłytkowości immunologicznej, choroby autoimmunologicznej z niskim poziomem płytek krwi. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email