Elbląskie Zielone Pytanie – I kwartał

Elbląskie Zielone Pytanie – I kwartał
Fot. pixabay.com

Zachęcamy do udziału w Elbląskim Zielonym Pytaniu w nowym roku. Poniżej zielone zadania dla juniorów i starszych na pierwszy kwartał i prezentacja laureatów z poprzedniego konkursu.

Mat. prasowe

Serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie Junior w I kwartale 2023.

Foliówka: do wszystkiego i do niczego.

Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat. Trudno ocenić, ile reklamówek corocznie wprowadza się na światowy rynek. Szacuje się, że ich liczba waha się od 500 miliardów do jednego biliona. Tymczasem, torebki foliowe, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, to odpady o wadze około 55 tysięcy ton. Podobna ilość ląduje co roku w oceanach: 50 tysięcy ton plastikowej folii jest w stanie zabić ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Tematyka prac plastycznych Elbląskiego Zielonego Pytania Junior I kwartał 2023 brzmi: „Stop zanieczyszczeniom wód!”

Fot. Pixabay

Praca polega na stworzeniu, dowolną techniką, plakatu zwracającego uwagę na problem plastikowych śmieci, które trafiają do mórz i oceanów.

Prosimy o nadsyłanie prac plastycznych (dzieci w wieku do 12 lat) wykonanych dowolną techniką, wraz z wykazem imion i nazwisk autorów i opiekuna, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 marca 2023 r. Osobiście poprzez złożenie zabezpieczonych prac w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pok. 243 lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie Junior – I kwartał 2023r.)

Każda Placówka, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 3 prace! Zwycięzców poznamy w kwietniu 2023

Mat. prasowe

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do uczestnictwa w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie w I kwartale 2023 roku.

Zadawane pytania mają na celu edukowanie i inspirowanie mieszkańców naszego miasta do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.

Dnia 23 stycznia obchodzimy dzień bez opakowań foliowych.

Inicjatywa powstała piętnaście lat temu w Polsce (2008) – zaproponował ją radny z Łodzi, Krzysztof Piątkowski, który rozpoczął w kraju kampanię przeciw jednorazówkom. Tego dnia złożył wznowiony obywatelski projekt ustawy zakazującej ich bezpłatnej dystrybucji. Do nowelizacji ustawy „O opakowaniach i odpadach opakowaniowych” na czas zabrakło tylko jednej dziesiątej podpisów. Mimo to, zachęta do rezygnacji z foliówki odbiła się szerokim echem u polskich u klientów i przedsiębiorców. Do akcji 23 stycznia przyłączyły się targowiska, sklepy osiedlowe i hipermarkety. Od 3 lipca 2021 r. jednorazowe talerze, sztućce, słomki, patyczki do balonów i patyczki higieniczne wykonane z plastiku nie mogą być wprowadzane na rynki państw członkowskich UE. Zasada ta obejmie również kubki, pojemniki na żywność i napoje wykonane ze styropianu, jak również wszystkie produkty wykonane z tworzyw sztucznych ulegających oksydegradacji.

Pytanie na I kwartał brzmi: Kto i w którym roku jako pierwszy opatentował cienką torebkę foliową?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, wiekiem i nr telefonu kontaktowego do 31 marca 2023 r. do godz. 23:59 adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – I kwartał 2023 – imię i nazwisko) Wygrywa najszybsza poprawa odpowiedź!

Zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy w kwietniu 2023 r.

Mat. prasowe

Kolejny raz zachęcamy wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w I kwartale 2023.

Nasze zadania w dobie pandemii mają na celu przede wszystkim edukować. Oczami młodych fotografów poznajmy nasze miasto. Jednak, żeby nie było za prosto fotografii musi towarzyszyć historia.

Zatem, co zamiast foliówki?

Wokół proponowanych alternatyw powstaje wiele kontrowersji. Z krytyką spotykają się na przykład opakowania wykonane z papieru. Co prawda, łatwiej je przetwarzać i nieporównywalnie szybciej się rozłożą w środowisku naturalnym, jednak ich produkcja jest cztery razy bardziej energochłonna,

50-krotnie mocniej zanieczyszcza wodę oraz powoduje większe o 68 % zanieczyszczenie powietrza. A najważniejsze – uszczupla drzewostany: do produkcji 10 miliardów opakowań zużytych w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku 1999 wycięto 14 milionów drzew. Być może przyszłość należy właśnie do takiego modelu społecznego, gdzie o opakowanie każdy klient zadba sam. Wzorce i pomysły możemy przywołać z czasów, kiedy o reklamówkę było trudno.

Zadanie: Nagraj krótki filmik lub zrób zdjęcie jak korzystasz z alternatywnego rozwiązania dla foliówki.

Prosimy młodzież (powyżej 13 r. ż.) o nadsyłanie filmiku lub zdjęcia wraz z jego historią oraz: imieniem i nazwiskiem autora, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 marca 2023 r. na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – I kwartał 2023 – imię i nazwisko) lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – I kwartał 2023).

Każda osoba, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 1 zdjęcie, Zwycięzcę poznamy w kwietniu 2023 r.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie aktualne konkursy znajdują się TUTAJ w zakładce Ochrona Środowiska.

Poniżej przestawiamy nagrodzonych w IV kwartale 2022:

Lista nagrodzonych poniżej, nagrodzone prace w linku TUTAJ.

Elbląskie Zielone Pytanie Junior:

Kategoria I

  • Laureat: Bartosz Geiger Odział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 23 
  • Wyróżnienie: Oliwia Zabrowska klasa „0” w Szkole Podstawowej nr 23 
  • Wyróżnienie: Róża Ziółkowska Przedszkole nr 33
  • Wyróżnienie: Ada Żurawska Przedszkole nr 33

Kategoria II

  • Laureat: Michał Wołkowicz Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3
  • Wyróżnienie: Aleksander Bąk Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
  • Wyróżnienie: Kaja Kancelarczyk Szkoła Podstawowa nr 25
  • Wyróżnienie: Wiktoria Węsiora Szkoła Podstawowa nr 25

Ze względu na wyrównany poziom prac postanowiliśmy przyznać nagrody pocieszenia dla: Adama Jakubczyka, Igora Jacewicza, Kacpra Foksowicza, Mai Solarz, Mateusza Kobyry, Jakuba Gotowały, Myroslavy Pikhulia 

Elbląskie Zielone Pytanie:

Ze względu na duże zainteresowanie konkursem, w tym kwartale, postanowiliśmy nagrodzić 3 pierwsze osoby, które przesłały poprawną odpowiedź: 

  • Laureaci: Marcin Drańczuk, Beata Wiklińska, Rafał Subocz

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Po odbiór nagród zapraszamy do Departamentu Ochrony Środowiska po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem (55) 239-31-50.

UM Elbląg
Print Friendly, PDF & Email