Elbląskie organizacje razem dla Ukrainy

Elbląskie organizacje razem dla Ukrainy
Fot. nadesłane

28 lutego odbyło się spotkanie koalicji elbląskich organizacji pozarządowych na rzecz pomocy Ukrainie. Inicjatorem koalicji i spotkania było Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej na czele z Anną Olszewską. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji, ECUS, Caritas, Związku Ukraińców, szkół prowadzących zbiórki i innych zainteresowanych podmiotów.

Przedstawione zostały podjęte działania i sposób koordynowania akcją. Koordynatorem jest Centrum Mediacji. Została utworzona na Facebooku strona „Elbląg-Ukrainie”, gdzie znajdują się formularze trzech ankiet: dla osób, firm i organizacji, które oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy. W ankietach można opisać rodzaj i warunki oferowanej pomocy. Ze strony, tłumaczonej obecnie także na język ukraiński, mogą korzystać również potrzebujący pomocy.

Centrum Mediacji jest w kontakcie z samorządem miejskim i koordynatorem wojewódzkim. Mediacje ze swojej strony udziela uchodźcom wszystkich świadczeń, które mogą otrzymać ofiary przestępstw – Ministerstwo Sprawiedliwości, które finansuje te świadczenia, uznało uchodźców z Ukrainy za ofiary przestępstw wojennych. Wsparcie Centrum Mediacji obejmuje m.in. pomoc prawną, psychologiczną, pedagogiczną, w miarę posiadanych funduszy pomoc materialną np. w wynajmie mieszkania. Szczegółowe informacje o świadczeniach Centrum mediacji i Aktywizacji Społecznej są na ich stronie internetowej.

Wszyscy zainteresowani udzielaniem lub przyjęciem pomocy mogą kontaktować się przez stronę Elbląg-Ukrainie.

Print Friendly, PDF & Email