Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu rozpoczął nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w Bibliotece Elbląskiej, z udziałem władz miejskich i reprezentantów wielu instytucji i organizacji współpracujących z Uniwersytetem. Dominowała nadzieja, że nic już nie zakłóci ponownie działalności uniwersytetu.
Było to pierwsze tak liczne zebranie słuchaczy UTWiON po lockdownie. Uczestnicy spoglądali sponad maseczek, ale w oczach widać było ciekawość i radość z możliwości spotkania po długim rozstaniu.
– Cieszymy się, że możemy się spotkać „w realu”, że możemy wspólnie celebrować ten wyjątkowy dla nas dzień. Inaugurujemy i rozpoczynamy działalność tak jak przed pandemią. Nie wiemy co nas czeka w nadchodzącej przyszłości – pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, lecz wierzymy, że będziemy wspólnie mogli spędzić te najbliższe miesiące na wykładach i zajęciach poszczególnych sekcji zainteresowań – mówiła podczas inauguracji prezes Uniwersytetu Iwona Orężak.
Po powitaniach i wystąpieniach gości Prezes Iwona Orężak ogłosiła nowy rok akademicki za rozpoczęty, po czym zgodnie z tradycją zabrzmiał hymn „Gaudeamus igitur”.
Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych działa w Elblągu już od 1999 roku, początkowo pod nazwą „Wszechnica”, w ramach Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. W 2006 r. dynamicznie rozwijająca się placówka pod kierownictwem Iwony Orężak uzyskała samodzielność jako nowe stowarzyszenie. UTWiON zdobył popularność wśród elblążan i uznanie władz miejskich – stowarzyszenie uzyskało trzyletni kontrakt, powtarzający się w kolejnych latach. Dotacja z Miasta nie wystarczyłaby na tak szeroką działalność, obejmującą nie tylko wykłady, ale i szereg różnorodnych sekcji zainteresowań, a także wycieczki krajoznawcze, spotkania towarzyskie, wyjścia na imprezy kulturalne – toteż Zarząd Uniwersytetu pozyskuje dodatkowe granty w konkursach ogłaszanych przez samorządy i instytucje rządowe.
Jak przystało w uniwersytecie, nauka rozpoczęła się od wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła pani Barbara Bukowska. Wykład nosił tytuł „Zupy – sycące i wartościowe potrawy kuchni warmińsko-mazurskiej i powiślańskiej”. – Trzeba być poetą, żeby ugotować zupę z niczego – uważał Hans Christian Andersen. Pani Barbara opowiadała o zupach jak poetka, chociaż nie były z niczego, a wręcz przeciwnie zadziwiały rozmaitością, prezentując upodobania kulinarne dawnych mieszkańców okolic Elbląga.
Obecny rok akademicki zbiegł się z 10.leciem działającego przy UTWiON, popularnego kabaretu Ale Babki, który wypełnił część artystyczną uroczystości.
O funkcjonowaniu UTWiON w rozpoczętym roku akademickim rozmawialiśmy z Teresą Urban, Pełnomocniczką Prezydenta ds. Seniorów
Jak będzie działał uniwersytet po przerwie spowodowanej pandemią: czy będą stacjonarne wykłady, czy odnowią się wcześniej istniejące sekcje?
Działalność UTWiON zamierzamy oprzeć o bardzo szeroką współpracę i instytucjami kultury i stowarzyszeniami zrzeszającymi seniorów. Wykłady i zajęcia będą się odbywały stacjonarnie, prowadzimy zapisy do wszystkich sekcji, które były w latach poprzednich.
Nabór rozpoczął się 1 sierpnia 2021 r., ale zapisujemy słuchaczy na trzy miesiące – październik, listopad i grudzień, aby uniknąć sytuacji związanej z ewentualnym zamknięciem z powodu pandemii.
Co ze słuchaczami? Czy stawili się wszyscy sprzed pandemii?
Zapisała się taka sama liczba słuchaczy, jak w roku akademickim 2020/2021, ale jest mniejsza, niż przed pandemią. Mamy nadzieję, że jeśli nic złego się nie zadzieje, to od stycznia liczba słuchaczy wzrośnie.
Czy będą jakieś zmiany, jakieś nowe propozycje?
Przygotowujemy bardzo bogatą ofertę wycieczek, wieczorki taneczne, wspólne wigilie, wyjścia do teatru czy na koncerty – zgodnie z tym, co najbardziej interesowało naszych słuchaczy w poprzednich latach. Sytuacja pandemiczna jest ciągle niepewna, więc trudno układać bardziej ambitne plany.
Życzymy wielu nowych słuchaczy i żeby nic już nie przeszkodziło w działalności uniwersytetu.
Fotorelację z inauguracji obejrzeć można klikając w zdjęcie główne.