Elbląski telefon zaufania już działa

Elbląski telefon zaufania już działa
Fot. Pixabay

Samorząd uruchomił telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Pod numerem telefonu 574694774 pomocy młodym elblążanom udzielać będą specjaliści z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Pandemia odciska trwałe piętno na zdrowiu psychicznym wielu ludzi, a w sposób szczególny na zdrowiu dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność – to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się dzieci i młodzież.

Konsekwencje tych problemów, takie jak lęki, depresja, uzależnienia, zaburzenia odżywiania, przemoc, a nawet myśli samobójcze, są bardzo groźne i zatrważające. Z całą pewnością nie można ich lekceważyć.

Specjaliści biją na alarm – coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań na gruncie lokalnym, mogących choć w części zniwelować negatywne skutki, zapobiec zagrożeniom oraz zapewnić wsparcie dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom.

– Chcemy, aby żadne elbląskie dziecko czy nastolatek nie czuło się samotne i zagubione. Aby w sytuacji, gdy będzie potrzebowało pomocy, wsparcia czy wysłuchania, mogło wykonać telefon i porozmawiać o swoim problemie z psychologiem lub terapeutą. Pamiętajmy, że nawet z pozoru błaha sprawa z punktu widzenia osoby dorosłej, może być dla dziecka trudnym doświadczeniem, z którym nie może sobie poradzić – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Telefon zaufania działać będzie do końca bieżącego roku. Pomoc udzielana będzie we wtorki i czwartki w godz. 10.00-16.00 oraz w soboty w godz. 12.00 – 18.00. Numer telefonu zaufania to 574694774.

Print Friendly, PDF & Email