Elbląski szpital przoduje w ilości organów zgłoszonych do transplantacji

Elbląski szpital przoduje w ilości organów zgłoszonych do transplantacji
Fot. Adminstrator

Wg danych Poltransplantu Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się w listopadzie na III miejscu w kraju pod względem ilości organów zgłoszonych do przeszczepu. Lepsze były tylko duże ośrodki jak Gdańsk i Szczecin.

– To efekt wyjątkowego zaangażowania dwóch pracujących w Elblągu Koordynatorek Pobierania i Przeszczepiania Komórek, Tkanek i Narządów: Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn i Anny Skalskiej-Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i jednymi z około 300 szpitalnych koordynatorów Poltransplantu w kraju – mówi Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

15 listopada w Warszawie obie lekarki brały udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, nadzorującego polskie placówki medyczne zgłaszające dawców do przeszczepu. Na spotkanie do Ministerstwa Zdrowia zaproszono koordynatorów z wiodących polskich ośrodków. Omawiano aktualną sytuację w polskiej transplantologii, wymieniano doświadczenia, wspólnie zastanawiano się, jakie działania podjąć, by zwiększyć wciąż zbyt małą liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.

Zdaniem lek. Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn, która przygotowaniem i zgłaszaniem potencjalnych dawców zajmuje się od kilku już lat, w Polsce nie ma wystarczającego zainteresowania tematem w samym środowisku medycznym. Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są zaledwie 122 placówki. To także kwestia niewystarczającej edukacji społeczeństwa, choć trzeba przyznać, że z każdym rokiem jest z tym trochę lepiej.

– Praca Koordynatora jest naszym dodatkowym zajęciem wymagającym ogromnego zaangażowania i dobrej współpracy z wieloma zatrudnionymi w szpitalu specjalistami – przyznaje lekarka. – To jednak nie tylko kwestia czasu i wiedzy ale także niezwykle trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Cieszę się, że to wszystko razem przynosi efekt – dodaje.

Elbląg aktualnie przoduje w liczbie pobranych organów, komórek i tkanek, które odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, mogą uratować komuś życie lub sprawić, że będzie ono lepsze. Jak podkreśla Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym liczba pobrań w ostatnich latach systematycznie rośnie. Tylko w roku 2019 (do listopada) pobrano u nas 48 organów (nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca) oraz 16 tkanek (rogówki). Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób.

To jednak wciąż przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na długiej liście oczekujących w Polsce na przeszczep narządów jest aktualnie ok. 2 tysiące chorych.

Na zdjęciu trzecia od lewej – lek. Anna Skalska–Wołoszyn, druga od prawej – lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. Obok – Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski.
Print Friendly, PDF & Email