Elbląski punkt szczepień masowych powstanie w hali CSB

Elbląski punkt szczepień masowych powstanie w hali CSB
Fot. Mateusz Misztal

W Elblągu powstanie punkt szczepień powszechnych. Będzie on zlokalizowany w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblągu. Jak podkreślono podczas dzisiejszej konferencji prasowej, punkt ten będzie mógł szczepić 5,5 tys. osób tygodniowo.

– Naszym nadrzędnym celem było to, by taki punt miał jak największą przepustowość przy jednoczesnym zachowaniu warunków jakie nakładają przepisy sanitarne, tak by móc zaszczepić jak największą ilość elblążan – zaznacza prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Myślę, że dziś jesteśmy już gotowi praktycznie w bardzo dużym stopniu i ten termin, który przewidują wytyczne (19 kwietnia – red.) będziemy mieli dotrzymany. Jedyny temat, którego nie znamy, to ilość szczepionek, czy otrzymamy ilość szczepionek, która będzie nas satysfakcjonowała – dodaje.

Przypomniał jednocześnie, że obecnie w Elblągu działa 18 punktów szczepień w POZ-tach. Szczepienia przeciw COVID-19 realizowane są także w punkcie zlokalizowanym w bursie przy ul. Komeńskiego – można tam aktualnie przeprowadzać ok. 2 tys. szczepień tygodniowo.

– Oczywiście ta liczba szczepień jest zależna od ilości dawek, które trafią do danego punktu, jak i od ilości chętnych do szczepienia jaka się rejestruje – zaznaczył Wróblewski. – Punkt, który udostępniamy do masowych szczepień, hala MOSiR przy ul. Grunwaldzkiej, ma dużą powierzchnię, ale również ma bardzo duży parking wokół hali, także będzie możliwa dobra komunikacja, dojazd. Tam przewidujemy utworzenie sześciu punktów szczepień – dodał.

Elbląg planuje, że w tworzonym punkcie szczepień będzie mogło być szczepionych ok. 5,5 tys. osób tygodniowo. Witold Wróblewski wskazał jednocześnie, że wspomniany punkt szczepień został utworzony ze środków budżetu miasta. Prezydent zachęcił jednocześnie medyków do tego, by podjęli pracę w tworzonym punkcie szczepień.

Szczepienia w CSB realizowane mają być między godz. 8:00 a 18:00.

– Wszystkie wydarzenia sportowe, które miały się odbyć w hali przy ul. Grunwaldzkiej, treningi, zawody, zostaną przeniesione do hali MOS – przekazał Witold Wróblewski.

– Korzystając z okazji, zachęcam wszystkich do szczepień, szczególnie tych, którzy się wahają czy szczepić się czy nie, zachęcam wszystkich do udziału, tym bardziej, że w Elblągu będzie to szeroka gama punktów szczepień i mam nadzieję, że to tak poukładamy, żeby to przebiegło sprawnie – zaznaczył.

Wróblewski złożył także wszystkim medykom, także tym zaangażowanym w walkę z pandemią, najlepsze życzenia z okazji przypadającego wczoraj Światowego Dnia Zdrowia.

Stroną odpowiadającą za punkt szczepień masowych będzie Szpital Miejski im. Jana Pawła II. – Nasz personel medyczny będzie w tym uczestniczył, ale zachęcamy wszystkich elblążan, którzy są w stanie nam pomóc, do współpracy. Zatrudnimy te osoby i oczywiście w sposób odpowiedni będziemy się tu rozliczać, więc jeżeli byłyby osoby chętne, w szczególności mówimy tutaj o pielęgniarkach, zachęcamy do współpracy do naszego szpitala – mówi dyrektor placówki Mirosław Gorbaczewski.

Pytany o ilość medyków potrzebnych do pracy w sześciu punktach szczepień, które mają zostać utworzone na terenie hali, wskazał, że non stop w każdym punkcie musi być obecna jedna pielęgniarka i jeden lekarz i jeden lekarz nadzorujący całość w razie potrzebnej konsultacji lub konieczności udzielenia pomocy dla zaszczepionej osoby.

Jak szczepi Elbląg?

Wiceprezydent Michał Missan przekazał także dane dotyczące, aktualnego stanu szczepień. Do dziś wykonano ponad 25 tys. szczepień (w tym drugą dawkę otrzymało 7,3 tys. osób). – Jest to ponad 20% dorosłej populacji naszego miasta – wskazał. – Gdy uruchomimy ten masowy punk szczepień, o którym mówił pan prezydent, to myślę, że ten proces szczepień mocno przyspieszy i szybko uda nam się zaszczepić mieszkańców Elbląga – dodał.

Miasto nadal prowadzi transport dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z dotarciem do danego punktu szczepień. Do dziś zgłosiło się 71 osób, zrealizowano 64 transporty. Ponadto za pośrednictwem Regionalnego Centrum Wolontariatu prowadzona jest pomoc osobom starszym i o ograniczonej mobilności w robieniu zakupów czy wykupieniu leków – z pomocy jak dotąd skorzystało 44 seniorów.

Print Friendly, PDF & Email