Elblągu, nie cukrz

Elblągu, nie cukrz
Fot. Adminstrator

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Dane nt. spożycia cukru i zachorowań na cukrzycę są alarmujące. Z tego też powodu w elbląskim Urzędzie Miasta zorganizowano dziś specjalną konferencję prasową inaugurującą program profilaktyczny „Nie cukrz”.

WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Liczba zachorowań na świecie cały czas rośnie. Żyje z nią 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji). Według prognoz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 mln.

W naszym kraju tendencje są podobne. W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, a 1/4 nawet o tym nie wie. W województwie warmińsko-mazurskim jest to 60 tys. osób.

„Nie cukrz – Elbląg”

Elbląg jest w czołówce powiatów województwa warmińsko-mazurskiego – na cukrzycę choruje 5538 osób (w tym na cukrzycę insulinozależną 726 osób).

– Bardzo dużo osób cierpi na tę chorobę. My ze swojej strony też już kierujemy taki program „Kierunek – zdrowie”, bo ta zdrowa żywność też jest elementem, który może, nie tylko pod kątem cukrzycy, wpływać na nasze zdrowie – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Cukrzyca niestety coraz bardziej dosięga nasze społeczeństwo, także najmłodszych.

Do akcji „Nie cukrz – Elbląg”: włączyły się: Urząd Miejski w Elblągu, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ Delegatura w Elblągu, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki Delegatura w Elblągu, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Biuro Regionalne w Elblągu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Elblągu, Urząd Skarbowy w Elblągu i Zarząd Zieleni Miejskiej.

To właśnie w wymienionych wyżej miejscach między 18 a 30 listopada znaleźć będzie można ulotki promujące zdrowy styl życia.

– W naszym województwie prawie 9% pacjentów choruje na cukrzycę. Jest to choroba, która na początku nie boli, jest „ukryta” i rozwija się miesiącami a czasem latami – zaznacza Walenty Seliga, z-ca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ. – Są dwa typy cukrzycy tzw. Typu 1 – młodzieńcza i Typu 2, która dotyczy głównie dorosłych. Nie badając sobie poziomu cukru we krwi, nie wiemy o tym, że jest on podwyższony. Często cukrzycy towarzyszy nadwaga lub otyłość. Brak ruchu, brak aktywnego trybu życia może również przyczynić się do rozwoju choroby.

W ramach kampanii powstał także specjalny portal poświęcony odpowiedniemu żywieniu. Na diety.nfz.gov.pl można znaleźć bezpłatne plany żywieniowe z przepisami, listami zakupów i informacje o wartości odżywczej danych produktów.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W najbliższą środę (20 listopada) w Urzędzie Miejskim w Elblągu (sala 301) zorganizowane będzie stanowisko profilaktyki zdrowotnej, które obsługiwać będą pracownicy NFZ i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Można będzie dokonać pomiaru składu i masy ciała oraz zbadać poziom cukru we krwi. Każdy, kto odwiedzi tego dnia wspomniane miejsce, otrzyma także materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

– Zdecydowana większość osób chorych na cukrzycę to są osoby z cukrzycą typu 2. Najczęściej jest ona spowodowana stylem życia, stylem żywienia, brakiem aktywności fizycznej, dlatego też zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy elbląskie urzędy i instytucje na pierwszy rzut oka niezajmujące się profilaktyką zdrowotną, ale odwiedzane przez ludzi – mówi Aleksandra Kuczko, starszy specjalista i rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ. – W latach 2008-2017 o ponad 6 kg zwiększyła się ilość spożywanego cukru na jednego mieszkańca Polski. Są to bardzo wysokie liczby, dlatego akcja nosi nazwę „Nie cukrz”. Będziemy w taj akcji namawiać do zdrowego żywienia i do zdrowego stylu życia.

Nieleczona lub leczona niewłaściwie cukrzyca może doprowadzić do licznych komplikacji, m.in. udaru, ślepoty, niewydolności nerek i choroby wieńcowej. Niebezpieczna dla zdrowia jest także hiperglikemia, czyli stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Może ona powodować uszkodzenie lub zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, tj. oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Ważne jest to, co jemy

Instytut Żywności i Żywienia przypomina o kilku zasadach zdrowego żywienia, które zapobiegają zachorowalności na cukrzycę. Warto dbać o urozmaicanie posiłków, kontrolować masę ciała, spożywać produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne. Ważne także, by produkty mięsne nie były częstymi posiłkami – na talerzu powinny królować ryby. Istotne jest również codzienne spożywanie warzyw i owoców, organiczanie tłuszczów (zwłaszcza zwięrzęcych), cukru (słodycze i napoje słodzone).

Fot. Mateusz Misztal

Print Friendly, PDF & Email