Elbląg w świątecznej odsłonie

Elbląg w świątecznej odsłonie
Fot. Rafał Sułek

Elbląg przygotowuje się na święta. Niestety z przyczyn pandemii nie będzie Świątecznych Spotkań Elblążan, czy takiej jak co roku uroczystej oprawy rozpoczęcia wspólnego okresu przygotowania do świąt w dniu 6 grudnia.

Niemniej jednak władze miasta, chciałyby stworzyć namiastkę tego świątecznego klimatu. Od kilku dni trwa więc montaż ozdób, które rozświetlą miasto w okresie świątecznym. Tradycyjnie już świąteczną oprawę zyskają najważniejsze ulice w mieście.

Tak jak przed rokiem uruchomiona zostanie świetlna – świąteczna iluminacja Bramy Targowej. Przed Ratuszem Staromiejskim już stanęła specjalna świetlna ramka z Piekarczykiem, w której można sobie robić pamiątkowe zdjęcia.

Choinki

Ustawione zostały choinki przy katedrze św. Mikołaja oraz przy CESE światowid na Placu Jagiellończyka. Dodatkowo w tym roku ustawiona zostanie również choinka na Placu Dworcowym.

Choinka przy Katedrze św. Mikołaja ma 10 metrów wysokości, przyozdobiona jest Gwiazdą o średnicy 100cm, 30 ażurowymi złotymi bombkami z efektem migania, 600 bombkami złotymi i czerwonymi i 10520 punktów świetlnych LED. Choinka ta jest doskonałą imitacją żywego świerku.

Ulice

Świetlnymi dekoracjami ozdobione zostaną ulice: Stary Rynek, Świętego Ducha i Wigilijna na starówce oraz Hetmańska, 1 Maja, Łączności i Odrodzenia.

Na tramwajowej trakcji

Podobnie jak w  ubiegłych latach oświetlenie pojawi się również,  na trakcji tramwajowej – od ulicy Obrońców Pokoju, wzdłuż ulicy Płk. Dąbka, do ul. 12 Lutego – tworząc wspólnie jeden oświetlony trakt wzdłuż miasta.

Choinka na Starym Mieście tradycyjnie rozbłyśnie 6 grudnia, jednak jej odpalenie nie będzie miało tak jak w latach ubiegłych uroczystego charakteru z udziałem mieszkańców.

Z uwagi na fakt, że jest to dzień św. Mikołaja – patrona naszego miasta, dla najmłodszych dzieci została przygotowana niespodzianka w postaci spektaklu. Specjalnie dla milusińskich 6 grudnia, Teatr Qfer zaprezentuje spektakl pod tytułem „Z wizytą u św. Mikołaja”. Będzie mnóstwo zabawy, śmiechu, piosenek a przede wszystkim możliwość zobaczenia, jak Św. Mikołaj przygotowuje się do tego jedynego dnia w roku. I to wszystko bez wychodzenia z domu, ponieważ spektakl odbędzie się online. Link do przedstawienia zostanie opublikowany na profilu fb/MiastoElblag i Instagramie/elblagmiasto (link w bio). Początek przedstawienia o godz. 15. Link będzie aktywny do godz. 18.00.

Print Friendly, PDF & Email