Elbląg: Światowy Dzień Chorego w Hospicjum Elbląskim

Elbląg: Światowy Dzień Chorego w Hospicjum Elbląskim
Fot. Adminstrator

Ustanowione przez św. Jana Pawła II święto to okazja do zwrócenia uwagi na sytuację osób chorych i cierpiących. Hospicjum Elbląskie im. Aleksandry Gabrysiak celebruje je nieprzerwanie od 1992 roku. 11 lutego już po raz 26. pacjenci wraz z rodzinami i personelem spotkali się na uroczystych obchodach wydarzenia.

Dzień rozpoczął się nabożeństwem odprawionym przez Biskupa Elbląskiego Ks. Jacka Jezierskiego w intencji podopiecznych hospicjum oraz ich rodzin, wolontariuszy i pracowników. Podczas mszy św. chorym udzielono sakramentu namaszczenia.

Po uroczystości Ks. Biskup wraz z Prezydentem miasta Elbląga Witoldem Wróblewskim odwiedzili chorych w ich salach – każdego obdarowali różańcem, owocami i słowem nadziei, a wolontariusze w imieniu Prezydenta wręczyli pacjentom żółtego tulipana. Obchody zakończyły się wspólnym spotkaniem przy kawie i smacznym ciastku.

– Pacjenci i ich rodziny bardzo chętnie biorą udział w tego typu uroczystościach – mówi Anna Podhorodecka z Hospicjum Elbląskiego. – Staramy się o to, aby zarówno chorzy jak i odwiedzający ich bliscy czuli się dobrze – dodaje.

Hospicjum Elbląskie sprawuje opiekę nad ciężko i nieuleczalnie chorymi dorosłymi i dziećmi od 1987 roku. Objęci są nią także rodziny pacjentów w czasie choroby i okresie osierocenia. Personel ma na celu zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej, psychologicznej, duchowej i socjalnej.

W funkcjonowaniu hospicjum ważną rolę pełnią wolontariusze obecni przy organizowanych akcjach takich jak „Pola Nadziei” oraz na co dzień przy pacjentach. Pomagają personelowi, spędzają czas z podopiecznymi racząc ich rozmową i obecnością. Choć wsparcie chorych wymaga poświęcenia, do wolontariatu zgłosić się może każdy, bez względu na wiek.

– Hospicjum jest otwarte na osoby chcące pomagać – zapewnia Anna Podhorodecka. Nie jest to jednak łatwe zajęcie – Każdy nowy wolontariusz musi przejść szkolenie prowadzone przez psychologa, kapelana i lekarza. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie – dodaje. 

  Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17625 

Print Friendly, PDF & Email