Elbląg otwiera się na kobiety ciężarne

Elbląg otwiera się na kobiety ciężarne
Fot. Pixabay

Elbląg, jako jeden z 3 samorządów w Polsce (po Wrocławiu i Gminie Kurów) dołączył do pilotażowego programu „mobilnego KTG”, urządzenia monitorującego prawidłowy przebieg ciąży. Od jutra (06.10 br.) ciężarne elblążanki, które spełnią odpowiednie wymogi, będą mogły wypożyczyć urządzenie i wykonać badanie bez konieczności wychodzenia z domu.

Program kierowany jest do ciężarnych kobiet w pojedyńczej ciąży, po 35 tygodniu, których ciąża jest zagrożona.

– Dysponujemy aktualnie 10 urządzeniami, które będziemy wypożyczać rotacyjnie. Co istotne, opieka jest sprawowana 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Sygnał z KTG jest przekazywany zdalnie do centrum, w którym zapis oceniają fachowcy Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 6,5 tys zł – wyjaśnia Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Jak wygląda ścieżka zgłaszania?

Najpierw odbywa się weryfikacja wstępna, która zostaje przeprowadzona w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych pod nr 55 239 30 28 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00. Następnie ciężarna otrzymuje numer telefonu do centrum telemonitoringu firmy Nestmedic SA. Tam wykwalifikowany personel przeprowadza już bardziej szczegółową ankietę oraz informuje, czy dana kobieta została zakwalifikowana do programu, czy też nie, a także udzieli wszelkich niezbędnych informacji typu: w jaki sposób będzie jej dostarczone urządzenie KTG Pregnabit, w jaki sposób z niego korzystać i z jaką częstotliwością.

Pacjentka samodzielne przeprowadza badanie KTG, według wskazówek otrzymanych przez personel medyczny. Pomiar trwa 30 min. Wykonywany jest z wyznaczoną częstotliwością, w sugerowanych porach i sytuacjach. W przypadku zagrożenia personel natychmiast kontaktuje się z pacjentką telefonicznie.

Pacjentka otrzymuje sms-em potwierdzenie w przypadku poprawnego zapisu KTG. Przyszła mama zyskuje więc pewność, że jej dziecko jest bezpieczne.

Print Friendly, PDF & Email