Elbląg, od pradziejów do współczesności

Elbląg, od pradziejów do współczesności
Fot. nadesłane

Jeszcze w tym roku ukaże się pierwsza po 50 latach, popularno-naukowa monografia Elbląga. Jej autorem jest historyk, profesor Andrzej Groth z Uniwersytetu Gdańskiego. Książka obejmuje lata od czasów najdawniejszych po rok 2015. Maszynopis monografii został przekazany prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu przez Profesora Grotha w Bibliotece Elbląskiej w sali im. Prof. Stanisława Gierszewskiego.

Profesor Gierszewski opracował koncepcję wielotomowej Historii Elbląga i był redaktorem naukowym pierwszego jej tomu. Po śmierci Profesora kolejne tomy wydawane były pod naukową redakcją Profesora Andrzeja Grotha, autora nowej monografii.

– Zależało mi bardzo, by powstała publikacja upowszechniająca wiedzę historyczną o naszym mieście w postaci przystępnej, nie ściśle naukowej. Wspólnie z dyrektorem Biblioteki Elbląskiej Jackiem Nowińskim zwróciliśmy się do profesora Grotha o napisanie takiej monografii – zaznacza Prezydent Witold Wróblewski.

Profesor Andrzej Groth, który tematyce elbląskiej poświęcił znaczną część swego dorobku naukowego, nad publikacją pracował około roku. Monografia nosi tytuł: Elbląg, od pradziejów do współczesności.

Print Friendly, PDF & Email