Elbląg: O sporcie i miłości do Polski

Elbląg: O sporcie i miłości do Polski
Fot. Adminstrator

Kim są najsłynniejsi polscy sportowcy? Przed jakimi wyzwaniami stają triathloniści? Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna? Co łączy sport i patriotyzm? Odpowiedzi na te i inne pytania mogli zdobyć uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Elblągu podczas spotkania z cyklu „Kocham Cię, Polsko”.

– Staramy się pogłębić wiedzę, a przede wszystkim uczymy swoich uczniów patriotyzmu, miłości do małej ojczyzny, czyli środowiska, w którym się wychowują, ale też do Polski. Pokazujemy im, że poprzez pracę i obowiązki szkolne stają się patriotami, zaszczepiamy w nich świadomość obywatelskich obowiązków i prezentujemy najważniejsze wartości, którymi powinni się kierować – powiedziała Anna Czeczkowska, nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Elblągu.

Temu celowi służą wydarzenia odbywające się w ramach ubiegania się przez placówkę o certyfikat „Szkoła wierna dziedzictwu”, przyznawany przez Warmińsko–Mazurskiego Kuratora Oświaty. Spotkania ze znanymi osobistościami  to jedno z wielu działań, mających na celu rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności i poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

– W naszej szkole mamy uczniów z niepełnosprawnością w różnym stopniu. Każdego, w zależności od indywidualnych możliwości, chcemy zaangażować w aktywności, które pozwolą kompleksowo poznać historię kraju i bogactwo, jakie oferuje nasz region. Podejmujemy bardzo dużo działań na wielu płaszczyznach: począwszy od Elbląga (jego walorów turystycznych, krajobrazu, położenia, historii, zabytków i patrona) przez wycieczki związane z regionalnymi potrawami i strojami po wszystko, co dotyczy Polski, zarówno dawnych czasów, symboli narodowych, jak i aktualnej wiedzy na temat otaczającego nas świata – opowiadała Anna Czeczkowska, koordynatorka procesu ubiegania się o certyfikat. – Bardzo ważne jest dla nas także pielęgnowanie świątecznych tradycji, co zawsze podoba się dzieciom. Realizujemy to wszystko właściwie w każdy możliwy sposób, a więc poprzez zajęcia edukacyjne, sportowe, muzyczne, plastyczne, ale też poprzez wspólne organizowanie wydarzeń, wycieczki i spotkania z interesującymi osobami – dodała.

W ramach starań o certyfikat w placówce od ubiegłego roku szkolnego – poza tradycyjnymi wydarzeniami, jak obchody świąt narodowych, szkolnych i religijnych – odbywają się różnorodne zajęcia, m.in. „ELBLĄSKA  KULTURA” pisana wielkimi literami w CSE Światowid, „Słynni elblążanie” czy cykl „Kocham Cię, Polsko”, związany ze sławnymi postaciami naszego kraju. Jednym z ostatnich działań, wpisujących się w cykl, była wizyta triathlonisty Roberta Karasia. W zajęciach uczestniczyła również Katarzyna Janicka – zawodniczka Klubu Olimpiad Specjalnych „Rekord”, która na XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Katowice– Chorzów–Mikołów zdobyła dwa złote medale.

– „Sport to najpiękniejsza choroba i najzdrowsze uzależnienie” – ten cytat obrazuje to, jak ważna dla nas jest aktywność fizyczna. Musimy pamiętać, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Sport pobudza komórki nerwowe, które utleniają się bardziej i dzięki temu lepiej się uczymy – tłumaczył zebranym Tomasz Wasiukiewicz, nauczyciel w SOSW nr 1, który prowadził spotkanie.

Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób poprzez sport można wyrażać patriotyzm i rozmawiali o osiągnięciach najsłynniejszych polskich sportowców, m.in. Kamila Stocha, Roberta Lewandowskiego, Justyny Kowalczyk i Roberta Kubicy. Później mogli poznać tajniki triathlonu, czyli dyscypliny sportowej obejmującej pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. O swoich sukcesach, trudnościach i wyzwaniach opowiedział Robert Karaś, który pobił rekord świata w ultratriathlonie na dystansie podwójnego ironmana. Sportowiec zdradził uczniom kilka tajemnic triathlonistów, przytoczył ciekawe historie związane z wymagającą dyscypliną, zaprezentował nagrania z zawodów, a także pokazał specjalny rower, ubrania i żywność niezbędną do ukończenia zadań.

– Jestem uzależniony od aktywności fizycznej właściwie od dzieciństwa i nie wyobrażam sobie życia bez tego. Przez kontuzję miałem rok przerwy i wtedy zobaczyłem, jak ważną rolę w moim życiu odgrywa sport. Triathlon jest trudną dyscypliną, w której sportowcy muszą walczyć w własnymi ograniczeniami. Opowiadając o tym, chcę zachęcić uczniów, żeby nie poddawali się i szukali wyzwań. Pokazuję dzieciom, czym się zajmuję i co dotychczas osiągnąłem, bo chcę zarazić ich pasją – zaznaczył sportowiec.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18307 

Print Friendly, PDF & Email