Elbląg: Nowoczesne przedszkole i żłobek na Zatorzu oficjalnie otwarte

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W czwartek (3.02) oficjalnie otwarto przedszkole i żłobek przy ul. Mielczarskiego w Elblągu. Inwestycja dofinansowana została m.in. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz dzięki programowi Maluch+. Do nowej placówki będzie mogło uczęszczać 150 dzieci w wieku przedszkolnym i 60 w wieku żłobkowym.

Nowy budynek stanął w miejscu, w którym funkcjonowało już przedszkole. Stary budynek rozebrano w maju 2021 roku i w jego miejsce powstał zupełnie nowy, ekologiczny i bardzo nowoczesny.

– Była to bardzo duża inwestycja, bo całość kosztowała 11,5 miliona złotych. Oczywiście zawsze szukamy dofinasowania ze źródeł zewnętrznych. Otrzymaliśmy fundusze zewnętrzne – z dwóch źródeł: z programu Maluch+ i z RFIL (Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – red.) – mówił podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia placówki Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

RFIL wsparł budowę kwotą 5 875 926 złotych. Dofinasowanie z programu Maluch+ to kwota 1 600 000 złotych. Prawie 4 miliony do inwestycji dołożył budżet miasta Elbląg.

– Dzisiaj możemy być przykładem dla wielu tego typu obiektów jak takie miejsca powinny wyglądać. Cieszę się, że również pozyskaliśmy pieniądze na doposażenie. (…) Całość jest dopięta, zdążyliśmy ukończyć tę inwestycję jeszcze przed wahaniami cen, bo wiemy że w tej chwili drożyzna jest na porządku dziennym i materiały budowlane i energia, to wszystko ma nowe ceny – zaznaczył Witold Wróblewski. Prezydent przekazał dziś także na rzecz placówki odkurzacze.

Do przedszkola będzie mogło uczęszczać niemal 150 dzieci. Zostanie ono otwarte już w najbliższy poniedziałek. Natomiast żłobek będzie oferował 60 miejsc – otwarty zostanie najprawdopodobniej 14 lutego.

– Chciałbym pogratulować panu prezydentowi inwestycji spełniającej wszystkie standardy. Budynek jest funkcjonalny i bezpieczny. Dziś też pokazujemy jak powinny wyglądać inwestycje, o których samorząd myśli, na które zbiera pieniądze – zaznaczył Antoni Czyżyk, przewodniczący rady miejskiej w Elblągu. – Myślę, że to jest nowa karta historii, pokazująca w jaki sposób placówki oświatowe powinny wyglądać. To jest również wyzwanie panie prezydencie dla nas, że musimy na korzyść naszych mieszkańców to zmieniać – dodał i przekazał na rzecz placówki drobny upominek, m.in. puzzle dla dzieci.

Obiekt ma prawie 2 tys. m² powierzchni. Jest tam sześć oddziałów przedszkolnych, trzy oddziały żłobkowe, świetlica oraz nowoczesna kuchnia wraz z jadalnią. W placówce znajdują się również pomieszczenia do gimnastyki, rytmiki, pomieszczenie dla psychologa, pedagoga, logopedy a także sala do zajęć sensorycznych, gabinety: socjoterapii terapii pedagogicznej, psychologa i logopedy. Jest także wózkownia, szatnia dla dzieci, pralnia wraz z suszarnią i pomieszczenia socjalne.

Wokół budynku powstały dwa place zabaw: dla dzieci przedszkolnych i dla dzieci uczęszczających do żłobka. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Placówka wybudowana została w tzw. systemie prefabrykowanym drewnianym. Ma też charakteryzować się niskimi kosztami eksploatacji oraz – co ważne – ekologicznym mikroklimatem panującym wewnątrz.

– To był duży zaszczyt pracować dla miasta Elbląga, miasta wyjątkowego. Cieszymy się, że mogliśmy jako producent takich prefabrykowanych, ekologicznych, energooszczędnych obiektów publicznych jak w tym przypadku przedszkole i żłobek, wpisać się w ten wspaniały trend miasta Elbląga – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu firmy EKOINBUD, która była wykonawcą inwestycji. – Od momentu podpisania umowy minęło 13 miesięcy, a już stoi obiekt, który obiecaliśmy wraz z panem prezydentem, że będzie funkcjonalny, dobry, zdrowy, będzie czymś wyjątkowym. Świat idzie w takim kierunku, że dziś mówi się dużo o zielonej Europie, zielonym świecie, o dekarbonizacji (ograniczaniu emisji dwutlenku węgla – red.), o czystym powietrzu i chciałbym powiedzieć bardzo ważne słowa, że Francja np. podjęła decyzję, że 50% budynków użyteczności publicznej wybudowanych w następnych ośmiu latach będzie z drewna, to samo robi dziś Japonia. Gratuluję panu prezydentowi tego wizjonerstwa i kierunku obranego, żeby dzieci maiły dostęp do nowoczesnego budynku, bardzo funkcjonalnego, ze specjalnym mikroklimatem – dodał.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE, BY ZOBACZYĆ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email