Elbląg: ”Mamy czas, by zrobić coś dla siebie”. Seniorzy rozpoczęli rok akademicki

Elbląg: ”Mamy czas, by zrobić coś dla siebie”. Seniorzy rozpoczęli rok akademicki
Fot. Adminstrator

Dziś (3 października) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych połączona z Senioriadą. Na scenie oprócz słuchaczy Uniwersytetu wystąpili zaproszeni goście, zespół Lazurki oraz Barbara Książkiewicz.

– Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego, który kreuje mnóstwo pytań, a nie daje jasnych odpowiedzi. Życzę studentom i studentkom Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, by studiowanie nie tylko pogłębiało waszą wiedzę, ale przede wszystkim, by dawało odpowiedzi na nurtujące pytania i by budowało w was system wartości. Życzę stuprocentowej frekwencji na wykładach i dużo zdrowia. I… do spotkania na wykładach. Pamiętacie, nie liczy się metryka a to, jacy jesteśmy duchem. W moim odczuciu seniorzy zawsze byli, są, będą i powinni być stawiani za wzór do naśladowania, jeżeli chodzi o zapał do nauki i rozwijania pasji – mówił podczas uroczystości Jerzy Wcisła, senator RP.

– Życzę Państwu kolejnych udanych inicjatyw, ciekawych i inspirujących spotkań. Słuchaczom życzę wiele zdrowia, zapału i niesłabnącej energii. Jak bowiem pisał satyryk i aforysta Władysław Grzeszczyk: „Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć, świadczy o naszej mądrości”. Niech więc każdy student Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych odniesie sukces, którego miarą będzie osobista satysfakcja i realizacja marzeń – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 

Tegoroczna uroczystość inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych (UTWiON) była już osiemnastą w historii. Z kolei od dziesięciu lat połączona jest ona z Senioriadą – uroczystościami związanymi z Międzynarodowym Dniem Osób Starszych.

Oprócz występów artystycznych zespołu tanecznego Fantastic oraz kabaretu Ale Babki – działających przy UTWiON na scenie zaprezentowali się również: mgr Krystyna Sandecka, która poprowadziła wykład pt. „Sławni niepełnosprawni”, zespół Lazurki a na zakończenie uroczystości dla wszystkich zebranych, z mini recitalem, wystąpiła Barbara Książkiewicz.

– Po pewnym czasie od dołączenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych zdałam sobie sprawę, że wstąpiło we mnie nowe życie. Uniwersytet dał mi podłoże radości i możliwości realizowania swoich pasji, na które do tej pory nie zawsze miało się czas. Dzięki Uniwersytetowi nie siedzimy w domu, nie myślimy o chorobach, nie biegamy po lekarzach, nie użalamy się nad swoim losem, tylko żyjemy pełnią życia. Aktywność ta, pozwala mi zrobić coś dla siebie a nie tylko dla najbliższych – mówiła w rozmowie z nami Halina Ratajewska, długoletnia członkini Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych.  

  Rafał Sułek  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16568 

Print Friendly, PDF & Email