Elbląg ma budżet na 2013 r.

 

28 grudnia odbyła się ostatnia w 2012 r., XX sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Budżet na rok 2013 przyjęty został bez sprzeciwu.

Budżet budził zastrzeżenia, ale nie sprzeciw

Zakończyła się XX sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Najważniejszym punktem porządku obrad było przyjęcie budżetu na rok 2013. Przedłożony przez Prezydenta Miasta budżet został przyjęty 14 głosami „za”, przy 9 wstrzymujących się. Największe zastrzeżenia do projektu budżetu zgłosił Klub Radnych SLD, wyrażając wątpliwość co do możliwości osiągnięcia planowanych dochodów. – Budżet został zaplanowany w okresie, gdy były znacznie lepsze niż obecnie prognozy dotyczące rozwoju gospodarczego kraju. Obecnie wskaźniki rozwoju gospodarczego są znacznie niższe, co może skutkować dużo niższymi subwencjami i dotacjami rządowymi – głosi stanowisko SLD. Klub ten zarzuca też Prezydentowi brak debat na wcześniej proponowane tematy. Zastrzeżenia do sposobu konsultowania projektu budżetu zgłosił też radny Ryszard Klim, podając za wzór samorządy Sopotu i Łodzi, które dały mieszkańcom możliwość wyboru ważnych inwestycji miejskich. Jego zdaniem, należałoby zapytać elblążan np. o to, czy wolą, żeby pieniądze z kasy miejskiej były wydane na budowę stadionu czy urządzenie terenów rekreacyjnych z Aquaparkiem.

Klub PiS uważa, że przedłożony budżet nie jest prorozwojowy, m.in. brak w nim środków na utworzenie produktu turystycznego. Klub zaakceptował jednak jego główne założenia i nie widział powodu do głosowania przeciw.

Budżet został przyjęty z poprawkami zawierającymi przyjęte przez prezydenta wnioski złożone podczas konsultacji społecznych, m.in. złożony przez organizacje pozarządowe w sprawie budowy podjazdu do budynku przy ul. Związku Jaszczurczego 17. Jest szansa, że siedziba Centrum Organizacji Pozarządowych, ESWIP, Fundacji Elbląg i grupy innych organizacji będzie wreszcie dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Nie można nie dostrzegać bezrobocia

Radna Maria Kosecka, w imieniu Klubu Radnych PO, złożyła wniosek o powołanie Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bezrobocia. Zespół ma mieć za zadanie skoordynowanie działań większości podmiotów rynku pracy: Urzędu Pracy, instytucji i organizacji zajmujących się szkoleniami, wprowadzeniem na rynek pracy, a także pracodawców i ich organizacje. Szerzej o proponowanym Zespole napiszemy w oddzielnym artykule.

Elbląg może bardziej zadbać o zdrowie mieszkańców i kobiety w ciąży

Radna Małgorzata Adamowicz złożyła wniosek o przystąpienie miasta Elbląga do Stowarzyszenia Zdrowych Miast. O celach i środkach działania tego Stowarzyszenia napiszemy osobno.

Natomiast radny Robert Turlej zaapelował do Rady o włączenie się do Akcji Społecznej mającej na celu zmianę ustawy Prawo o ruchu drogowym poprzez włączenie artykułu umożliwiającego  kobietom w ciąży parkowanie na parkingach przed urzędami, szpitalami, marketami i galeriami handlowymi na specjalnie oznakowanych miejscach. Szczegóły tej akcji oraz proponowany znak drogowy można znaleźć na stronie www.parkingdlaciezarnej.pl. Radny Turlej chciałby też zainicjować całą kampanię społeczną mającą na celu ochronę kobiet w ciąży, o czym opowie na specjalnej konferencji prasowej.

 

 

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8720

Print Friendly, PDF & Email