Elbląg gotowy na Finał WOŚP

Elbląg gotowy na Finał WOŚP
Fot. Mateusz Misztal

30 stycznia w całej Polsce Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny do tej akcji przyłącza się Elbląg. Jakie atrakcje przygotowano w tym roku?

– Pogarsza nam się sytuacja COVID-owa i wszelkie imprezy masowe będą trudniejsze do zorganizowania. Niemniej jednak mam nadzieje, że uda nam się – jak co roku – przeprowadzić Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w taki sposób, by nie dotknęło to w jakiś sposób ludzi – zaznacza Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – W niedzielę 30 stycznia 30. rocznica pierwszego finału WOŚP. Od początku jestem orędownikiem tej inicjatywy – dodaje i podkreśla, że cieszy się, że mimo upływu lat ma ona tak wielu sympatyków.

Prezydent przekazał, że w tym roku – podobnie jak w roku ubiegłym – ze względu na trwającą pandemię koronawirusa zrezygnowano z wielu form kwestowania.

– Nie jest naszym celem, by bić rekordy, choć wiemy, że to jest w jakimś stopniu ważne, bo na kwotach opiera się ilość zakupionego sprzętu. O wiele ważniejsze jest to, że jako Polacy (…) cały czas jesteśmy otwarci na potrzeby innych ludzi i podchodzimy do tego z empatią – zaznaczył Witold Wróblewski.

Celem Finału jest zapewnienie najwyższych standardów i diagnostyki dla dzieci w leczeniu wzroku.

Niedziela na Starym Mieście

– W związku z 30-leciem WOŚP na Bramie Targowej pojawi się specjalna iluminacja świetlna. Będzie to serduszko, które wyświetlone zostanie w piątek wieczorem i ta iluminacja będzie nam towarzyszyć przez cały tydzień – wskazuje szef elbląskiego sztabu WOŚP Adam Krause.

Orkiestrowe atrakcje rozpoczną się już w piątek. Na godz. 18:00 zaprasza Lodowisko Helena. Tam licytacje i zabawa na tafli przy dobrej muzyce.

W sobotę rusza scena w Centrum Handlowym „Ogrody”. Od 12:00 do 16:00 planowane są występy zespołów muzycznych. Będą też licytacje i konkursy.

W sobotę i niedzielę w swoje progi zaprasza Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Wstęp będzie możliwy za symboliczną „złotówkę”. Tam również będzie czekała puszka WOŚP.

Niedziela – dzień finału – to tzw. Offroad, który tradycyjne na Modrzewinie. O godz. 11:00 w Stegnie dla WOŚP zagrają elbląskie morsy.

Za nawet najbardziej symboliczne wsparcie WOŚP będzie można zwiedzić Bramę Targową w Elblągu.

W dniu Finału WOŚP na Starym Mieście stanie scena, na której (od godz. 14:00) wystąpią elbląskie zespoły, m.in: Lazurki czy Szalone Małolaty. O 20:00 tradycyjne Światełko do nieba.

– Jest to impreza na świeżym powietrzu, ale ze względów pandemicznych przyjęliśmy limit 30% osób niezaszczepionych. Przy wejściu na teren imprezy masowej będziemy sprawdzać certyfikaty covidowe i będziemy zliczać osoby niezaszczepione – zaznacza Adam Krause.

Ponad 400 wolontariuszy

– Mamy 450 wolontariuszy, 2/3 z nich wyjdzie w miasto. Każdy wolontariusz, który będzie miał puszkę, będzie miał wpisany na niej numer identyfikatora. Ten numer znajduje się również na identyfikatorze. Także, gdyby ktoś chciał sprawdzić wiarygodność, to jest to w każdej chwili do sprawdzenia – wyjaśnia Gabriela Zimirowska, prezes Elbląskiego Centrum Wolontariatu. – Zależy nam na bezpieczeństwie i zachowaniu reżimu sanitarnego, dlatego wolontariusze muszą się uzbroić w cierpliwość na moment wydania puszki i identyfikatora, bo mamy ograniczoną ilość osób, która może wejść do jednego pomieszczenia – dodaje.

Fot. Mateusz Misztal

Prezes ECW dodała również, że warto by było, by rodzice wolontariuszy poniżej 16. roku życia w dniu Finału przybyli po odbiór identyfikatora i puszki wraz ze swoim dzieckiem i by tego dnia towarzyszyli swoim pociechom, tak aby nie tworzyć nowych par, by dzieci nie miały kontaktu z osobami z poza ich gospodarstwa domowego. Choć, jak wspomniała – opiekunowie dla tych wolontariuszy są przewidziani.

– Mamy nadzieję, drodzy rodzice, że przyjdziecie tego dnia i będziecie towarzyszyć swoim dzieciom, a przez to zminimalizujemy te kontakty i tym samym ewentualną transmisję wirusa – wskazała Zimirowska.

Wydawanie puszek i identyfikatorów rozpocznie się o godz. 9:00 przy Ratuszu Staromiejskim. Jako pierwsze identyfikatory otrzymają osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze i dzieci z opiekunami.

Wolontariusze tego dnia mogą liczyć na chwilę z ciepłą kawą, herbatą czy czekoladą. Te zapewnią im właściciele kawiarni, m.in. tych na Starym Mieście (dokładna rozpiska dostępna będzie na wosp-elblag.pl).

Na ulicach miasta będzie można spotkać także wolontariusza z terminalem. W Elblągu będzie trzech takich wolontariuszy. Będą oni mieli na sobie specjalne koszulki.

Trwają licytacje

– Na naszej stronie internetowej wosp-elblag.pl trwają licytacje. Są to przeróżne przedmioty. W tej chwili mamy ich już ponad trzysta wystawionych, a cały czas są one do nas przynoszone. Mamy przetwory domowe, gadżety, książki, gry. Mamy też elektryczny rower ufundowany przez jednego ze sponsorów. Są przedmioty bardziej wartościowe, są i takie symboliczne. Wszystkie te licytacje Allegro zasilają konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale są one również dodawane na poczet tego wyniku, który tworzy Elbląg – mówi Adam Krause.

Do tej pory rekordowa kwota została w Elblągu zebrana w 2019 roku. Elblążanie przekazali bowiem wtedy na rzecz WOŚP ponad 638 tys. złotych. W ubiegłym roku w Elblągu zebrano ok. 370 tys. zł. A w kwestowaniu uczestniczyło niemal 370 wolontariuszy. Powstało też 15 „sztabików.

Print Friendly, PDF & Email