Elbląg Cup 2019. Za nami turniej judo

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W sobotę w ramach Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Elbląg Cup 2019 odbył się turniej Judo Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W zawodach wzięło udział 53 judoków.

Hala sportowa III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu przy ul. Robotniczej wypełniła się dziś emocjami związanymi z judo.

– Wiadomo, że każdy marzył tutaj o medalu. Niektórzy traktują ten sport bardzo poważnie i ich umiejętności są na bardzo wysokim poziomie, a dla niektórych zwycięstwem jest to, że przebrali się w judoki i wyszli na matę walczyć – mówi Joanna Cesarska, sekretarz klubu IKS Atak Elbląg. – Zawody te odbywały się w kategorii od 1. do 5. Pierwsza to ta najlepsza, piąta to ta najsłabsza. Wielki ukłon jednak dla wszystkich zawodników, bo był to olbrzymi wysiłek. Widać też, że ci ludzie robią ogromne postępy w judo. Osoba, która trzy miesiące temu startowała w 3-ciej grupie sprawnościowej, dziś mogła już startować w 2.

Było wiele walk tak wyrównanych, że nawet sędziowie mieli problem z rozstrzygnięciem zwycięzcy. W kilku przypadkach decydowały detale.

– Myślę, że nie ma u nas takiego zawodnika, którego specjalnie trzeba zachęcać do judo. Bardzo chętnie przychodzą oni na treningi. Wiadomo, że dużo zależy tez od rodziców, bo jednak dwa razy w tygodniu trzeba dziecko dowieźć na trening i na pewno jest to wyzwanie logistyczne. Poza tym, że jest to sport, to jest to też forma rehabilitacji. Bardzo ważne jest przebywanie w grupie, poznawanie nowych kolegów. Zawsze staramy się właśnie łączyć zawody z integracją. Drużyny przyjeżdżają dzień wcześniej, jest wspólny trening, wspólna kolacja i dyskoteka – zaznacza Joanna Cesarska.

Na macie walczyło 53 judoków. W Elblągu zagościli zawodnicy Ada Jugo Fun Gdańsk, UKS Okey Opole i Aimaty Ostrowiec Świętokrzyski. Nie zabrakło także judoków IKS Atak Elbląg.

W ramach Elbląg Cup 2019 w tym samym czasie rozegrano turniej boccie, czwartek odbyły się zawody łyżwiarskie i wyścigi na sledżach, a w piątek turniej tenisa stołowego.

By obejrzeć fotorelację z zawodów kliknij w zdjęcie główne.
Print Friendly, PDF & Email