Ekspert: Zakażenie coraz bardziej ma charakterystykę choroby sezonowej

Ekspert: Zakażenie coraz bardziej ma charakterystykę choroby sezonowej
Fot. Pixabay

Zakażenie koronawirusem coraz bardziej przyjmuje charakterystykę choroby sezonowej – taką opinię wyraził dyrektor sanitarny rzymskiego szpitala zakaźnego Francesco Vaia. Dodał, że rośnie odsetek zainfekowanych z lekkim przebiegiem lub bez objawów.

Dyrektor ze szpitala Spallanzani, cytowany przez włoskie media podkreślił, że wzrostowi zakażeń w ostatnim tygodniu towarzyszy znacząca zmiana charakterystyki choroby. Jak dodał, 75 procent osób zakażonych ma lekkie objawy lub nie ma żadnych.

– To potwierdzenie zredukowanej agresywności wariantu Omikron, co już zasygnalizowaliśmy po pierwszych kontaktach z kolegami z RPA i raportach pochodzących z innych krajów europejskich – zaznaczył Francesco Vaia.

Jak ocenił, zmniejszona agresywność Omikrona jest także „dalszym dowodem na to, jak kampania szczepień, wzmocniona przez postęp w podawaniu trzeciej dawki, przyczynia się do tego, że COVID-19 staje się mniej niebezpieczną chorobą”.

Vaia dodał: „Mamy coraz więcej broni do naszej dyspozycji”.

„Musimy – zaznaczył – inwestować więcej w leczenie domowe”.

Ekspert przekazał, że obecnie wariantem Omikron zakażonych jest 14 procent osób hospitalizowanych w rzymskiej placówce i 60 proc. tych, którzy nie trafili do szpitala.

– Te dane zdają się potwierdzać to, że Omikron, jak już zauważono w RPA i Wielkiej Brytanii, ma związek z lżejszym przebiegiem choroby – uważa dyrektor z rzymskiego szpitala, będącego od początku pandemii na pierwszej linii walki z koronawirusem.

W czwartek we Włoszech zanotowano najwyższą dobową liczbę zakażonych: 219 tysięcy. Zmarło 198 osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email