E-recepta z ograniczeniami

E-recepta z ograniczeniami
Fot. Pixabay

Zawiadomienie do prokuratury, wprowadzenie maksymalnej dziennej liczby wystawianych e-recept i ograniczenia w przepisywaniu leków psychotropowych – to działania resortu zdrowia w odpowiedzi na nadużycia przy wystawianiu recept.

Niepokojące sytuacje na rynku e-recept stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

– Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta – powiedział minister Adam Niedzielski.

Resort na bieżąco przekazywał Naczelnej Izbie Lekarskiej informacje o 29 lekarzach, którzy nadużywali prawa do wystawiania recept, robiąc to bez badania pacjenta ani wywiadu lekarskiego. Nie spotkało się to dotychczas z żadną reakcją, choć samorząd ma narzędzia do walki z łamaniem prawa i etyki zawodowej przez lekarzy. Kolejnym krokiem jest więc powiadomienie prokuratury.

– Wskazaliśmy 10 lekarzy, którzy w naszej ocenie dopuścili się 5 przestępstw: fałszerstwa intelektualnego, poświadczenia nieprawdy, oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego oraz ułatwienia dostępu do środków odurzających – wyliczył zarzuty minister Niedzielski.

Aby zapobiec takim nadużyciom resort zdrowia chce wprowadzić obostrzenia w systemie elektronicznym, który obsługuje recepty w postaci ich limitu godzinowego, a także nowe regulacje dotyczące wypisywania leków psychotropowych.

– Lekarz na 10 h będzie mógł wystawić recepty 80 pacjentom, łącznie będzie to maksymalnie 300 recept. Nie będzie też można wypisać recepty na leki psychotropowe bez wcześniejszego badania pacjenta – zapowiedział minister.

MZ / oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email