E-recepta, e-skierowanie i IKP, czyli ułatwienia dla pacjenta

E-recepta, e-skierowanie i IKP, czyli ułatwienia dla pacjenta
Fot. Adminstrator

Ma być szybciej, łatwiej, lepiej. Takie są założenia programów, które w niedługim czasie całkowicie wyeliminują tradycyjne recepty i skierowania. O tym, jak to działa, w WSZ w Elblągu opowiadał Konrad Kowalski, specjalista ds. wdrożeń z Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbyło się szkolenie dla personelu medycznego (lekarzy i pielęgniarek) oraz pacjentów w zakresie korzystania z e-recept. Ci pierwsi, dowiedzieli się jak wygląda proces ich wystawiania, ci drudzy, jak w praktyce wygląda proses realizacji takiej recepty, a więc wykupienie leków.

Od maja do końca września 2018 roku trwał pilotaż e-recepty. Do końca 2018 roku do systemu zostały podłączone niemal wszystkie apteki i punkty apteczne w Polsce i systematycznie podpinane są kolejne. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie recepty będą wystawiane w postaci elektronicznej. Do 22 lipca br. wystawiono ich już ponad 3,5 miliona.

Jak działa e-recepta?

Lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje receptę, następnie pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub receptę drogą elektroniczną (e-mail z e-receptą w wersji .pdf lub SMS z 4-cyfrowym kodem). Gdy mamy już taką receptę należy udać się do apteki (takiej, w której już taka usługa jest świadczona – znajdziemy tam specjalną naklejkę informującą o tym). Farmaceuta zeskanuje kod wydruku informacyjnego lub poprosi o 4-cyfrowy kod i numer PESEL i wyda nam leki. E-recepta pozwoli także rozwiązać problem z rozczytaniem pisma lekarza, który miało wielu farmaceutów.

– Ważną informacją dla wielu pacjentów jest to, że każdy z leków będą mogli wykupić w różnych aptekach. Recepta jest jedna, ale „rozbita” na poszczególne leki, które przepisał lekarz. Jest to spore ułatwienie dla wielu osób, bo często było tak, że wracali oni do lekarza tylko po to, by ten „rozbił” receptę – mówił podczas szkolenia Konrad Kowalski, specjalista ds. wdrożeń z Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia. Wspomniane rozwiązanie jest także dobre dla lekarzy, bo ci nie będą tracić czasu na takie dodatkowe, zupełnie niepotrzebne wizyty pacjentów.

Internetowe Konto Pacjenta

Dzięki IKP (Internetowe Konto Pacjenta) mamy dostęp do wszystkich świadczeń wykonanych na NFZ (wizyty lekarskie, przeprowadzone badania, wystawione e-recepty). Możemy także na zasadzie pełnomocnictwa dać osobie z rodziny dostęp do danych z naszego konta na platformie pacjent.gov.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu o wykupieniu leków osobom starszym mogą przypominać ich bliscy (dzieci, wnuki).

– Każda osoba w Polsce, która posiada PESEL i ma ukończone 18. lat, ma internetowe konto pacjenta. Wszystkie e-recepty lądują na naszym koncie i dzięki temu tworzy się taka elektroniczna dokumentacja medyczna – mówi Konrad Kowalski. – Dzieci są przypisane do rodzica, do osoby, która ubezpiecza dziecko w ZUSie i właśnie ta osoba, która jest w ZUS przypisana jako opiekun, będzie widziała taką receptę w systemie. Jeśli chcemy, by np. oboje rodziców miało dostęp do e-recept wypisywanych ich dziecku, to trzeba to zgłosić w ZUS.

Dużo trudniejsza sytuacja jest w przypadku domów dziecka i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Rodzi się bowiem pytanie, kto miałby mieć dostęp do informacji tych pacjentów. – W Ministerstwie Zdrowia trwają jeszcze prace nad szczegółowym uregulowaniem prawnym wspomnianych przypadków – zaznacza Konrad Kowalski.

Do nowych rozwiązań często trudno jest przekonać osoby starsze. – Dzięki temu rozwiązaniu mają one w jednym miejscu informacje o tym, co wykupiły a czego nie. Widzą, co lekarz im wypisywał. Gdy idą do nowego lekarza, wiedzą też jakie leki wypisywał im poprzedni i jakie leczenie było stosowane. Jeśli zrealizują daną receptę częściowo, będą mogły sprawdzić, w której aptece dany lek wykupiły. Dużym ułatwieniem dla osób starszych, które często przez długi czas stosują jakąś terapię lekową, będzie też to, że nie będą musiały one iść do lekarza, po to, by ten wypisał kolejną receptę. Lekarz, przy zachowaniu identyfikacji danej osoby, może taką receptę wypisać zdalnie – informuje Konrad Kowalski.

Specjalista wspomniał też podczas szkolenia o e-skierowaniach, których wystawianie od 2021 roku ma być powszechną praktyką. Jednym z założeń tego rozwiązania jest chęć częściowego skrócenia kolejek. E-skierowanie pozwoli bowiem zarejestrować się tylko w jednym miejscu.

Fot. Mateusz Misztal
Print Friendly, PDF & Email