Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne
Fot. Adminstrator

W najbliższy czwartek, 21 listopada, rozpocznie się 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Elblągu. Impreza potrwa trzy dni, do soboty włącznie, a w jej programie znajdą się spektakle, wernisaże, koncert, pokazy filmowe, warsztaty i happening plastyczny. W wydarzeniu wezmą udział twórcy z wielu zakątków Polski i Europy.

– Jest nam niezmiernie miło poinformować, że jest to już 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych odbywających się w Światowidzie. MSA jest wyjątkową płaszczyzną, która łączy artystów sprawnych i z niepełnosprawnościami, pochodzących z różnych stron świata. Wydarzenie to sprzyja wymianie doświadczeń, wspólnemu spędzeniu czasu i dzieleniu się pasją do sztuki i tworzenia, bez podziałów i rozróżnień – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. – Nadrzędnym celem imprezy jest integracja, chcemy by temat niepełnosprawności był postrzegany w kategorii dialogu i wymiany doświadczeń dwóch równoważnych grup – dodaje dyrektor.

– Większość osób nie ma pojęcia, jak na co dzień funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami. Temat niepełnosprawności jest nadal postrzegany głównie przez pryzmat medyczny – o osobach z niepełnosprawnością myśli się głównie jak o pacjentach, bądź o ludziach, których życie jest jednowymiarowe – opowiada Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Impreza taka jak Międzynarodowe Spotkania Artystyczne przełamuje bariery, pokazuje, że twórczość osób z niepełnosprawnościami jest równie interesująca i przejmująca.

Już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z programem i artystami, którzy będą w ramach MSA prezentowali swoją twórczość.

W czwartek (21 listopada) będziemy mogli obejrzeć prace zagranicznych artystów: duńskiego fotografa Carstena Egevanga oraz estońskich ilustratorów. Wernisaż obu wystaw rozpocznie się o godz. 17.15 w Galerii Nobilis. Jeszcze tego samego dnia wieczorem o godz. 19.00 odbędzie się koncert Marcina Spennera z zespołem.

Piątek (22 listopada) będzie wypełniony spektaklami teatralnymi: „Dopóki Walczysz, Jesteś Zwycięzcą” teatru „Recepta”, „Jedziemy na teatry” zespołu „A może…”. W tym dniu organizatorzy zaplanowali także spektakl zespołu Viltis pochodzącego z Litwy pt. „Butterfly”, a także przedstawienie Książkowego Teatru Cieni i kilka innych atrakcji, do zapoznania się z którymi zachęcamy.

W trzecim dniu (sobota, 23 listopada) odbędzie się happening plastyczny „Strefa twórczości”, spektakl grupy FreeDOM pt. „Escape Word” oraz projekcja filmów dokumentalnych.

To nie koniec atrakcji. W trakcie trwania MSA będą prowadzone warsztaty. Ich tematyka będzie bardzo szeroka: od tworzenia unikatowych breloków, autorskich gadżetów aż po sztukę tańca i walki w jednym, czyli capoeirę. Przewidziane są też warsztaty tworzenia map marzeń czy improwizacji w ruchu.

Tematyka poruszana w trakcie całego wydarzenia dotykać będzie wielu kwestii dotyczących niepełnosprawności, barier i problemów, na jakie się natykają osoby niepełnosprawne. Wydarzenie uwrażliwia na inność i uczy zrozumienia, empatii jak również spojrzenia na niepełnosprawność inaczej.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

Poniżej szczegółowy program 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, których organizatorami są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art.” w Elblągu.

PROGRAM:

21 listopada 2019, czwartek

14.00 – 15.30 Warsztaty / pracownie artystyczne CSE „Światowid”
Unikatowe breloki
Autorskie gadżety
Warsztaty Capoeiry

16.00 Koncert interaktywny/ Ania Broda / dla uczestników MSA

17.15 Wernisaż dwóch wystaw w Galerii Nobilis:
* „Grenlandia”, wystawa fotografii Carstena Egevanga / realizowana we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury
* „Od morza do gór”, wystawa estońskiej ilustracji książkowej / realizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce

19.00 Koncert Marcina Spennera z zespołem/ Duża Sala Kina Światowid/ wstęp na wejściówki

22 listopada 2019, piątek

10.00- 13.00 Prezentacje artystyczne/ Duża Sala Kina Światowid

10.00 Spektakl „Dopóki walczysz Jesteś Zwycięzcą”/ Teatr „Recepta”

10.45 Spektakl „Jedziemy na teatry”/ Zespół „A może…”

11.20 Spektakl „Butterfly”/ Viltis/ Litwa

11.55 Książkowy Teatr Cieni

12.00 „Klaipėdos lakštutės breiko šokėjai“/ Litwa

12.15 Etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzi MY”/ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu

12.40 Spektakl / Danko Kaliningrad

15.00-17.00 Blok warsztatowy / pracownie artystyczne CSE „Światowid”
Improwizacja w ruchu
Mapa marzeń
Capoeira

16.00 Spotkanie panelowe (Finlandia, Słowacja, Litwa, Polska)

18.30-20.30 Wieczór integracyjny, występ zespołu „Szwagry” WTZ przy Stowarzyszeniu „Tacy sami”/ dla uczestników MSA

23 listopada 2019, sobota

10.30-13.00 „Strefa twórczości”, happening plastyczny

13.00 Spektakl „ESCAPE WORD”/ Grupa FreeDOM
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

14.30 Filmy dokumentalne

Print Friendly, PDF & Email