Dziś obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego
Miasta zaświecą na zielono

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (World Cerebral Palsy Day) obchodzony jest 6 października i dedykowany jest całej społeczności osób z mózgowym porażeniem żyjącej na świecie oraz osobom, które mieszkają, opiekują się lub pracują zawodowo z osobami z MPD.

Tego dnia, w geście solidarności z Osobami z MPD, w kolorze zielonym rozświetlane są prestiżowe budynki i kultowe miejsca na całym świecie.

W Poznaniu, z inicjatywy poznańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, rozświetlony zostanie: Stadion Poznań, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Avenida Poznań i fontanna Wolności. Od godziny 13.00 trwać będzie Spotkanie Ludzi z Mocą, których uroczyście powita przedstawiciel władz miasta. Do godziny 14.30 odbywać się będą pokazy aktywności i umiejętności osób z mózgowym porażeniem dziecięcym z wykorzystaniem egzoszkieletu i mobilera. Będzie też pokaz bocci, w którą z wielkimi sukcesami grają zawodnicy nawet z 4-kończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. O godzinie 18.00, przy fontannie Wolności, mieszkańcy miasta Poznani będą wspólnie dawali „zielone światło osobom z MPD” przyniesionymi ze sobą latarkami.

Wydarzenia są częścią Poznańskiego Tygodnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego 2020 pn. „Dajemy zielone światło Osobom z MPD” trwającego od 1 do 10 października 2020 roku, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania. W ramach PT MPD 2020 organizowane są: sesje muzykoterapeutyczne dla przedszkolaków z MPD w Przedszkolu Specjalnym „Bartek” w Poznaniu (z Fundacją Nordoff Robbins Polska), wystawa obrazów Jerzego Omelczuka – artysty z MPD malującego ustami w Centrum Inicjatyw Rodzinnych, prezentacje projektów realizowanych w Poznaniu na rzecz osób z MPD przez: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego  im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” oraz prezentacja Społecznej Szkoły Podstawowej „Zakątek”. Trwa również akcja informacyjna na temat mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzona przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Żurawinka”, którzy przekazują mieszkańcom Poznania kilka tysięcy ulotek.

Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych  z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”. Powstało onow Poznaniu w 1993 roku z inicjatywy rodziców dzieci z MPD, aby pomagać im we wszystkich dziedzinach ich życia. Jest od roku 2004 organizacją pożytku publicznego zarządzaną wolontaryjnie przez opiekunów osób z MPD. Stowarzyszenie w okresie 27 lat funkcjonowania zrealizowało ponad 160 projektów na rzecz osób z MPD i ich opiekunów. Prowadzi Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka” dla dorosłych osób z MPD niezdolnych do samodzielnej egzystencji , realizuje projekty w zakresie wieloprofilowej rehabilitacji osób z MPD, opracowuje innowacje służące osobom zależnym i ich opiekunom, aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami poprzez: sport, sztukę i aktywną rekreację.

Za swoją wolontaryjną działalność na rzecz Poznania Stowarzyszenie posiada tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2009 w kategorii zespołowej,  a w roku 2013 zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania. Opracowana przez  stowarzyszenie innowacja pn. „PASZPORT ŻYCIA” zdobyła tytuł INICJATORA ROKU 2019 w kategorii ”zdrowie”. Wolontariusze zarządzający stowarzyszeniem posiadają, za swoją pracę charytatywną krzyże zasługi przyznawane przez Prezydenta RP. Od 2013 roku Stowarzyszenie, jako jedyne w Polsce,  współpracuje z ogólnoświatową koalicją organizacji pomagających osobom żyjącym z MPD i skupionych wokół inicjatywy World CP Day.

Anna Nowak
Print Friendly, PDF & Email