Dzień Matki w Poznaniu

Dzień Matki w Poznaniu
Fot. Vlada Karpovich/pexels.com

26 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Z tej okazji w Centrum Inicjatyw Rodzinnych poznańskie mamy będą mogły wziąć udział w warsztatach rozwoju osobistego. Miasto jednak pamięta o nich nie tylko od święta. Rozwój opieki żłobkowej, świadczenia pieniężne, a nawet specjalne ławki w parkach – to tylko niektóre propozycje dla matek.

„Czy każda Mama to czarodziejka?” Na to pytanie odpowiedzą sobie uczestniczki spotkania, które z okazji Dnia Matki rozpocznie się w piątek, o godz. 11, w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W bezpiecznym gronie poznanianki porozmawiają także o tym, co robić, gdy „mamowe czary” przestają działać. 

Warsztaty są częścią Poznańskich Dni Rodziny, ale Miasto dba o matki – obecne i przyszłe – nie tylko od święta.

Najlepszym tego przykładem jest właśnie Centrum Inicjatyw Rodzinnych, które działa w stolicy Wielkopolski od 2016 r.

Gdy powstawało, było pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Od początku działalności z jego oferty skorzystały dziesiątki tysięcy osób – mam, ojców i dzieci. CIR współpracuje z licznymi organizacjami pożytku publicznego, m.in. z Fundacją Matecznik, Fundacją Cali Mali czy Stowarzyszeniem Strefa Rodziny. Organizuje dziesiątki wydarzeń i spotkań dla rodzin, w tym porady prawne, coaching rodzicielski czy warsztaty z psychologami i pedagogami. 

Opieka żłobkowa i wsparcie pieniężne

Miasto pomaga również tym mamom, które chcą wrócić do pracy – zapewniając opiekę żłobkową. Poznań przeznaczył ponad 25,2 mln zł na dofinansowanie pobytu dzieci w prywatnych żłobkach. Dzięki temu prawie 2,3 tys. poznańskich maluchów może mieć w nich zapewnioną dobrą opiekę. Wysokość dofinansowania wynosi 500 zł miesięcznie na jedno miejsce.

W stolicy Wielkopolski działa również 15 żłobków publicznych prowadzonych przez Miasto – zapewniają one łącznie kolejne ponad 1,3 tys. miejsc. To oznacza, że – łącznie ze żłobkami niepublicznymi – opieka obejmuje ponad 3,6  tys. maluchów. 

Poznań wspiera także matki i ojców wieloraczków, oferując im specjalne świadczenie w wysokości 1500 zł. Pomoc wypłacana jest raz na rok – z budżetu Miasta – maksymalnie do ukończenia przez wieloraczki 24 lat. Przysługuje matce albo ojcu dzieci, ale także ich opiekunowi faktycznemu lub prawnemu. 

Pieniądze przyznawane są niezależnie od sytuacji dochodowej, ale rodzice lub opiekunowie muszą spełniać pewne warunki. Podstawowym z nich jest wychowywanie wieloraczków, czyli co najmniej trojga lub więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Rodzice (lub opiekunowie) powinni mieszkać w Poznaniu i w zeznaniach podatkowych wskazać stolicę Wielkopolski jako miejsce zamieszkania.

Przestrzeń przyjazna mamom

W poznańskich parkach można znaleźć ławki z przewijakami dla matek karmiących. Wszystkie znajdują się w miejscach, w których rodzice i dzieci mają zapewnioną prywatność oraz komfort. Każda z nich ma wygodne, zapewniające intymność siedzisko wraz z przewijakiem. Można na nich nakarmić dziecko oraz przewinąć pieluszkę, kiedy pojawi się taka potrzeba. 

Pierwsze takie instalacje pojawiły się w Poznaniu w 2019 roku i od tej pory, jest ich coraz więcej w przestrzeni publicznej. Obecnie znajdują się zarówno w dużych parkach (np. park Rataje, Jana Pawła II), jak i w mniejszych (np. im. Ks. J. Jasińskiego, im. W.Wróża przy ul. Heweliusza).

W miejskich placówkach – tam, gdzie jest to możliwe – zorganizowane są kąciki dla dzieci. Dzięki nim maluchy nie muszą się nudzić, gdy ich mamy przychodzą załatwić urzędową sprawę. W stolicy Wielkoplski pionierem w aranżowaniu przestrzeni publicznej w sposób przyjazny najmłodszym klientkom i klientom było Poznańskie Centrum Świadczeń.

Wsparcie dla przyszłych matek

Poznań wspiera także te kobiety, które dopiero chcą zostać matkami, ale borykają się z przeciwnościami. Prowadzony jest miejski program in vitro – dzięki niemu na świat przyszło już ponad 450 dzieci. Obecnie trwa jego druga edycja.

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w stolicy Wielkopolski. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Więcej informacji na stronie: poznan.pl.

Uczestnicy programu mogą liczyć na:

  • trzykrotne dofinansowanie w wys. 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie,
  • lub trzykrotnego dofinansowanie w wys. 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna (nie urodziło się w jej wyniku dziecko).
Print Friendly, PDF & Email