Dzień Matki. Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci

Dzień Matki. Caritas wspiera potrzebujące mamy i ich dzieci
Fot. mat. prasowe

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Caritas nie zapomina o potrzebach matek znajdujących się w trudnej sytuacji – obecnie w 20 Domach Samotnej Matki w całej Polsce 132 kobiety wraz z dziećmi otrzymują schronienie, wyżywienie, wsparcie socjalne, pomoc w podjęciu pracy. Organizacja wspiera także matki-uchodźczynie z Ukrainy oraz ich dzieci, m.in. przygotowując dla nich zabawy i wydarzenia integracyjne.

– Dom Matki i Dziecka w Przemyślu od kilku miesięcy pełni rolę schronienia dla uchodźców z Ukrainy – mówi ks. Paweł Konieczny, zastępca dyrektora Caritas archidiecezji przemyskiej. – Znajduje się tu obecnie 20 osób, matki z małymi dziećmi. Tutaj czują się bezpiecznie. Caritas przemyska niesie im całodobowe wsparcie, daje poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczna przystań w Domu Samotnej Matki

– Obecnie Caritas diecezjalne prowadzą w całej Polsce 20 Domów Samotnej Matki. Miejsca te są bezpieczną przystanią dla kobiet, które potrzebują schronienia. Oferują pomoc doraźną, chronią przed bezdomnością, niekiedy także przed przemocą domową czy patologicznym środowiskiem. Matki mogą uzyskać porady prawne, wsparcie psychologów i terapeutów, pomoc w podjęciu nauki i pracy, a przede wszystkim czas i przestrzeń, by rozwijać zdrowe relacje ze swoimi dziećmi – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Cieszymy się, że dom pełni swoją misję dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, wolontariuszy, ludzi dobrej woli, ofiarodawców – mówi ks. Paweł Konieczny. – Zapewniamy pobyt, jedzenie, wsparcie socjalne, utrzymujemy cały dom. To ważne dla osób, które nie mają gdzie mieszkać.

W Domu Matki i Dziecka w Przemyślu mieszkają także kobiety, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. – Jesteśmy dumni, że w trudnych okolicznościach wojny możemy realizować dzieło pomocy wobec tych kobiet i dzieci. Każdy człowiek o dobrym sercu może się zaangażować. Warto do nas przyjść i zapytać, jak to zrobić. Warto też modlić się o pokój – mówi ks. Paweł Konieczny.

Pomoc dla matek z Ukrainy

Caritas w całej Polsce pomaga osobom z Ukrainy – w dużej mierze kobietom i dzieciom – które przekroczyły granicę po wybuchu wojny. 20 maja Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie zorganizowało zajęcia z okazji nadchodzącego Dnia Matki.

– Do Warszawy przyjechaliśmy z Bachmutu. Korzystamy ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu rządowi i Caritas za pomoc – mówi pani Kateryna. – To wspaniałe, że rodzice mogą tu zostawić swoje dzieci pod dobrą opieką, by się czegoś nauczyły i dobrze bawiły. Dzisiaj, z okazji Dnia Matki, był cyrk, warsztaty gotowania, było smacznie, a dzieci rozpierała energia.

– Dzień Mamy to dobra okazja do integracji, radości, dzielenia się dobrem. W tym roku Dzień Mamy wypada w piątek, dlatego przełożyliśmy świętowanie na sobotę – mówi Renata Makuch, kierownik Centrum. – Zapraszamy dzieci na warsztaty, podczas których przygotowują prezenty dla swoich mam. Mamy w tym czasie mogą skorzystać np. z usług fryzjera. Zapraszamy również na warsztat psychologiczny, podczas którego można porozmawiać o swojej sytuacji i wyrazić swoje emocje w postaci obrazu, w metodzie artterapii.

Dzieci obejrzały tego dnia występ zespołu tureckiego i pokazy cyrkowe, wzięły udział w warsztatach wytwarzania bransoletek, robienia bez i gofrów. – Cieszymy się, że mamy z dziećmi przychodzą do nas – mówi Renata Makuch.

W Dzień Matki dzielmy się ciepłem i miłością z najbliższymi, pamiętając o potrzebach tych, którzy nie mają bezpiecznego schronienia.

Więcej informacji:

  • Dom, którego nie dała rodzina. Rozmowa z s. Christianą, kierowniczką Domu Samotnej Matki w Supraślu dostępna TUTAJ.
  • Domy Samotnej Matki Caritas – materiał dostępny TUTAJ.
  • Pomoc Caritas dla Ukrainy – mat. dostępny TUTAJ.
Na zdjęciu: Dom Matki i Dziecka Caritas w Przemyślu
Caritas Polska
Print Friendly, PDF & Email