Dzień Flagi. Ministerstwo wydaje poradnik jak eksponować biało-czerwoną

Dzień Flagi. Ministerstwo wydaje poradnik jak eksponować biało-czerwoną
Fot. Pixabay

2 maja to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną w oknach, na masztach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Biało-Czerwona jest symbolem, który jednoczy rodaków, jest świadectwem naszej przynależności narodowej i symbolem polskiej państwowości. Flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od wielu lat propaguje zasady prezentowania flagi RP zgodnie z tradycją i honorem. W tym celu przygotowaliśmy specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Zawiera on zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby w odpowiedni sposób eksponować flagę Rzeczypospolitej.

W publikacji zostały pokazane m.in. różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.

Warto pamiętać, że popularny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji, zatem nie jest to flaga państwowa.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. przez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina także, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Więcej informacji związanych z polskimi barwami narodowymi można znaleźć w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania TUTAJ

MSWiA
Print Friendly, PDF & Email