Dzieło przemówiło

Swobodna atmosfera, twórczość i kreatywność na pierwszym planie, angażujące aktywności, przyjazna przestrzeń do wymiany myśli, piękno nadmorskiej miejscowości – to wszystko tradycyjnie czeka na uczestników Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych w Łazach. Jak upłynęła tegoroczna edycja pleneru?

Organizatorzy wydarzenia od lat robią wszystko, by uczestnicy warsztatów w Łazach wrócili do domów pełni inspiracji i bogatsi o nowe doświadczenia. Służą temu spotkania o charakterze integracyjnym  i szerokie spektrum warsztatów artystycznych.

– Nawiązaniu nowych znajomości, wymianie doświadczeń na polu artystycznym i szansie na poznanie nowych technik sprzyjał udział w różnorodnych warsztatach oraz tzw. „namioty tematyczne”. Jak co roku uczestnicy mieli szeroki wachlarz możliwości wyrażania siebie poprzez sztukę. Można było nauczyć się profesjonalnego wykonywania zdjęć, czy nawet nakręcenia filmu krótkometrażowego. Wiele osób po raz pierwszy doświadczyło malarstwa techniką olejną. Wysoko oceniane były warsztaty „Pierwsza pomoc”, dzięki którym uczestnicy mieli okazję zdobyć podstawową wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego. Tradycyjnie wypełniony po brzegi był plac, na którym odbywały się zajęcia taneczne – wylicza Dorota Dzikowska, instruktor terapii WTZ nr 2 przy PSONI Koło w Koszalinie.

Oprócz wymienionych atrakcji organizatorzy przygotowali dla uczestników warsztaty rękodzielnicze, robienia biżuterii z guzików, transferu na materiale, relaksacyjne, „drugie życie ramki”, wizażu i fryzjerstwa i flowerbox. W namiotach tematycznych, które okazały się strzałem w dziesiątkę, czternaście zaproszonych placówek zaprezentowało nowatorskie techniki plastyczne, takie jak malowanie na jedwabiu lub wodzie. Nie zabrakło projekcji filmowych i pokazów sprzętu wojskowego, a także integracji podczas kulinarnych spotkań.

Moc atrakcji i ogrom wrażeń

W Łazach pojawili się przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej i innych placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Swoją przestrzeń odnaleźli artyści i ci, którzy na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką. Co najbardziej podobało się uczestnikom?

– Brakuje słów, aby opisać ogrom wrażeń, jakie przywieźliśmy ze sobą do Słupska. Plener zachwyca nas nie tylko świetną bazą noclegową, pysznymi posiłkami, ale przede wszystkim inspiruje pod względem artystycznym. Podpatrzone podczas warsztatów techniki, niekonwencjonalne tworzywa lub „odjechane” tematy zajęć zachęcają nas do nieustannego poszukiwania własnych form ekspresji. Chcemy pochwalić organizatorów za pewien luz, który pozwala nam nie tylko uczestniczyć w zajęciach, ale także nawiązywać nowe kontakty, poznawać kolegów z odległych rejonów Polski – zaznacza Iwona Grota, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Słupsku.

– Dużo atrakcji w jednym miejscu. Trzy dni to za krótko, żeby wszystkiego spróbować, ale i tak było fajnie i chciałabym być w Łazach za rok – mówi Małgorzata Nowak. – Najbardziej podobały mi się warsztaty taneczne. Taniec jest moją pasją. Poznałam nowe kroki, co roku mogę nauczyć się czegoś nowego. Ciekawa jestem, czego nauczę się za rok – dodaje  Aleksandra Romańska.

W tym roku do nadmorskiej miejscowości przyjechało około 500 osób z 15 województw. W Łazach znaleźli przestrzeń do wyrażenia siebie poprzez sztukę, tutaj mogli swobodnie spędzać czas i po prostu być sobą.

– Spływają do nas niezwykle ciepłe i życzliwe słowa podziękowań za stworzenie wyjątkowej atmosfery, która sprzyjała integracji w szerokim tego słowa znaczeniu. Nawiązała się sieć przyjaźni między zaproszonymi placówkami. Integracyjny aspekt tegorocznych warsztatów Artystycznych przewijał się we wszystkich zaplanowanych przez nas działaniach – podkreśla Dorota Dzikowska.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Marian Hermanowicz, Starosta Powiatu Koszalińskiego, Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalin,  Maciej Berlicki, Burmistrz Gminy i Miasta Sianów oraz Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna. „Razem z Tobą” jest patronem medialnym wydarzenia.

Projekt współfinansowany był ze środków PFRON.

Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację z wydarzenia.

Fot. Agnieszka Orsa
Print Friendly, PDF & Email