Dziecięcy oddział covidowy w Chorzowie pełny

Dziecięcy oddział covidowy w Chorzowie pełny
Fot. Pixabay

Liczący 15 miejsc dziecięcy oddział covidowy w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie (Śląskie) jest obecnie pełny. Leczone są tam dzieci w różnych wieku i w różnym stanie – poinformowała w piątek dyrektor ds. medycznych placówki dr Karmen Czernia-Pokrywka.

– Aktualnie nasz oddział covidowy jest pełny. Wiek i stan pacjentów jest naprawdę różny. Mamy do czynienia zarówno z najmłodszymi chorymi, takimi do 2. roku życia, jak i z nastolatkami – powiedziała.

Młodzi pacjenci chorzowskiego szpitala oprócz COVID-19 zmagają się też z dolegliwościami o podłożu nefrologicznym, neurologicznym czy chirurgicznym. – Najmłodsi pacjenci niejednokrotnie potrzebują tlenu, bo przy infekcji koronawirusa występuje też często zakażenie RSV – zaznaczyła dr Czernia-Pokrywka.

Jej zdaniem szczepienie dzieci przeciw COVID-19 pomoże w przerwaniu łańcucha transmisji wirusa. – Niestety, dzieci ewidentnie są teraz tymi nosicielami. Widzimy to po naszych pacjentach i ich rodzinach. Rodzice są w pełni zaszczepieni, a dzieci chorują, bo mają kontakt z innymi – w szkołach i przedszkolach. Oczywiście można próbować ograniczyć transmisję pośród dzieci poprzez ponowne zamykanie szkół i naukę zdalną, ale ma to negatywne skutki dla ich rozwoju. Szczepienie jest zdecydowanie lepszym sposobem – oceniła wicedyrektor.

Według danych Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach w piątek aż 1044 placówki oświatowe w woj. śląskim pracowały w całości lub częściowo zdalnie z powodu potwierdzonych w nich zakażeń koronawirusem i związanej z tym kwarantanny wielu uczniów.

Od wtorku będzie można zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 5 do 11 lat. Według piątkowych zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, akcja ich szczepienia rozpocznie się 16 grudnia. Poinformował on też, że w najbliższą niedzielę i w poniedziałek w systemie elektronicznym będą wystawiane zlecenia dla dzieci.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email