Dyrektor szpitala w Płocku: Pacjenci niecovidowi nie powinni unikać hospitalizacji

Dyrektor szpitala w Płocku: Pacjenci niecovidowi nie powinni unikać hospitalizacji
Anna Shvets / Pexels

Pacjenci z innymi chorobami niż COVID-19 nie powinni unikać hospitalizacji – uważa dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku Stanisław Kwiatkowski. Przyznał, że w placówce tej utrzymuje się mniejsza liczba pacjentów z chorobami przewlekłymi, wymagającymi leczenia szpitalnego.

– Od samego początku pandemii obserwujemy spadek pacjentów niecovidowych. Średnio miesięcznie to stu pacjentów mniej. I taki trend się utrzymuje – powiedział dyrektor WSzZ podczas wtorkowej telekonferencji.

Według niego pacjenci wstrzymują się wciąż z decyzją o hospitalizacji, obawiając się przede wszystkim ryzyka zarażeniem covidem. – Ale w moim odczuciu to chyba najwyższy czas, żeby już ustalać sobie terminy hospitalizacji – zaapelował Kwiatkowski.

Dyrektor poinformował, że we wtorek rano przebywało w jego szpitalu 41 chorych na COVID-19, w tym 4 na oddziale OIOM pod respiratorami, a w szpitalu tymczasowym 55 pacjentów tej grupy, w tym 3 na pododdziale OIOM, który dysponuje stanowiskami z respiratorami. W tym czasie 13 pacjentów czekało na wyniki testów covidowych.

Szpital tymczasowy w Płocku, który działa jako oddział WSzZ, dysponuje 64 łóżkami dla chorych na COVID-19, przy czym 8 z tych miejsc to stanowiska pododdziału OIOM z respiratorami.

– Zakażenia covidem nie są obecnie tak agresywne jak poprzednio – podkreślił Kwiatkowski. Zwrócił przy tym uwagę na spadek liczby przypadków COVID-19 wśród pracowników płockiego WSzZ, w tym personelu medycznego. – Obecnie to około 20 dodatnich pracowników, a było już ponad 60 – wyliczył.

Kwiatkowski przyznał, że 41 pacjentów z COVID-19, którzy aktualnie są leczeni w WSzZ przebywa tam na kilkunastu oddziałach, w tym na oddziale zakaźnym, który dysponuje 15 łóżkami covidowymi, i na innych oddziałach, jak np. nefrologia.

– Na poszczególnych oddziałach mamy pojedyncze przypadki pacjentów z covidem. To jeden, dwóch, do sześciu osób, najwięcej na nefrologii. Jest to nieuniknione, ponieważ są to pacjenci z innymi chorobami towarzyszącymi – wyjaśnił Kwiatkowski.

WSzZ w Płocku ma 15 miejsc dla chorych na COVID-19 na oddziale zakaźnym i 10 dodatkowych łóżek dla pacjentów tej grupy na pozostałych oddziałach, w strefach wydzielonych. (PAP)

mb/ joz/
Print Friendly, PDF & Email