Dworczyk: W nocy otrzymaliśmy kolejną informację o zmniejszeniu dostaw szczepionek od AstraZeneca

Dworczyk: W nocy otrzymaliśmy kolejną informację o zmniejszeniu dostaw szczepionek od AstraZeneca
Fot. Daniel Gnap / KPRM

W nocy otrzymaliśmy kolejną informację o zmniejszeniu dostaw do Polski, AstraZeneca poinformowała, że do końca marca do Polski dotrze 550 tys. szczepionek mniej. Zrobimy wszystko, żeby nie odbiło się to na dostawach do punktów szczepień – przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk.

– Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zrobi wszystko, żeby było jak najmniej zawirowań w dostawach. Jeśli doszłoby do opóźnień czy przesunięć terminów wizyt pacjentów, prosimy o zrozumienie. Będą one spowodowane zmianą zafundowaną nam przez producenta szczepionek – podkreślił szef KPRM.

Wskazał, że mimo tego, że do końca marca szczepionek będzie mniej, to trwają przygotowania „do dużego przyspieszenia w drugim kwartale”. – Mamy deklaracje producentów na ok. 15 mln szczepionek w drugim kwartale, dlatego wprowadzamy zmiany, które przyspieszą proces – podkreślił.

Minister Dworczyk przekazał, że w przyszłym tygodniu w Sejmie zostanie wniesiona poprawka legislacyjna, która umożliwi kwalifikowanie pacjentów do szczepień nie tylko przez lekarzy, ale też przez pozostały personel medyczny, dzięki czemu stworzone zostanie więcej zespołów szczepiących.

Print Friendly, PDF & Email