Dworczyk: Chcemy w przeciągu tygodnia oddać kolejne 250 łóżek w szpitalu na Stadionie Narodowym

Dworczyk: Chcemy w przeciągu tygodnia oddać kolejne 250 łóżek w szpitalu na Stadionie Narodowym
Fot. Daniel Gnap / KPRM

W tej chwili w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym dostępne jest pierwsze 300 łóżek; chcemy w przeciągu tygodnia oddać kolejne ćwierć tysiąca łóżek, następnie szpital będzie rozbudowywany do wielkości między 1100 a 1200 łóżek – powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk powiedział w piątek w wp.pl, że do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafił już pierwszy pacjent. – I tutaj jeszcze raz trzeba wyrazić podziękowania dla całego zespołu doktora Artura Zaczyńskiego, który wykonał tytaniczną pracę i wszystkich osób oraz instytucji, które były zaangażowane w przygotowanie tego szpitala – podkreślił szef KPRM.

– Zakończył się pierwszy etap, dlatego, że w tej chwili dostępne jest pierwsze 300 łóżek. Chcemy w przeciągu tygodnia oddać kolejne ćwierć tysiąca łóżek, a następnie szpital będzie rozbudowywany do wielkości między 1100 a 1200 łóżek – zaznaczył Dworczyk.

Pytany czy zna stan zdrowia pacjenta, który trafił do szpitala na Stadionie Narodowym, szef KPRM odparł, że nie. – Ja nawet chyba nie mam zgodnie z przepisami prawa o takich szczegółach wiedzieć – powiedział szef KPRM.

Zaznaczył, że co do zasady ten szpital, jak i pozostałe szpitale tymczasowe przeznaczone są dla osób „w średnim stanie”. – To znaczy osób, które nie przechodzą w sposób najcięższy COVID-19 – podkreślił Dworczyk.

– Ten szpital, który już został uruchomiony, a pozostałe, które są budowane, są i będą przeznaczone dla terapii tlenowej, dla osób wymagających opieki lekarskiej, ale w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pacjenta – oczywiście jest na miejscu OIOM, kilka łóżek OIOM-owych – pacjenci powinni trafiać do placówek stacjonarnych, gdzie z natury rzeczy infrastruktura i wszystko, co jest niezbędne do takiego leczenia ciężkich przypadków są po prostu lepsze – powiedział szef KPRM.

Na pytanie, czy w szpitalu na Stadionie Narodowym jest wystarczająco dużo osób do leczenia pacjentów, Dworczyk odparł, że jest wystarczająco duża kadra, która cały czas się powiększa. Dopytywany, ilu lekarzy jest w tej chwili zakontraktowanych, szef KPRM powiedział, że precyzyjnie na to pytanie mogliby odpowiedzieć pracownicy szpitala MSWiA w Warszawie. – Natomiast jest to ponad 150 osób i wśród nich są lekarze pielęgniarki i ratownicy medyczni – podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM był też pytany, który szpital tymczasowy, jako drugi będzie przyjmował pacjentów. – Moja wiedza nie jest tu pełna, ale wydaje mi się, że najbardziej zaawansowane prace są m.in. na Śląsku. Wydaje się, że w Katowicach ten szpital tymczasowy też wkrótce uzyska poziom wystarczającej gotowości – odpowiedział Dworczyk.

W odpowiedzi na rozwijającą się epidemię rząd w październiku zadecydował o budowaniu w całym kraju szpitali tymczasowych, aby zwiększyć tym samym bazę łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Dzięki nim baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tys.

Pierwszy szpital tymczasowy, na Stadionie Narodowym, w środę osiągnął gotowość operacyjną i w czwartek, według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczął przyjmowanie pierwszych pacjentów. Jak wynika z ustaleń PAP, w większości województw szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19 będą gotowe do końca listopada. (PAP)

Edyta Roś
Print Friendly, PDF & Email