Drugi koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego

Drugi koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego
Fot. nadesłane

Zapraszamy na drugi koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego. W najbliższą niedzielę 28 maja wystąpi Krzysztof Urbaniak.

Krzysztof Urbaniak jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. Ukończył także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów prof. Ludgera Lohmanna oraz w klasie klawesynu prof. Jörga Halubka (Künstlerische Ausbildung i Konzertexamen). Stopień doktora zdobył w 2012 r. na Akademii Muzycznej w Krakowie na podstawie dysertacji zatytułowanej „Maniera wykonawcza organowej szkoły północnych Niemiec XVII i wczesnego XVIII w. oraz jej zależność od północnoniemieckiego instrumentu w kontekście kompozycji organowych D. Buxtehudego, J.A. Reinckena oraz J.S. Bacha”. W 2016 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie jest kierownikiem Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W łódzkiej uczelni prowadzi swoją klasę organów. Jest także adiunktem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Artysta jest laureatem wielu  nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach organowych. Otrzymał m.in. stypendium twórcze Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego (2016), nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii Osobowość (2014), nagrodę JM Rektora Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi za wybitną działalność na rzecz rozwoju potencjału naukowego Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu  i Instrumentów Dawnych (2014). Jest jurorem  konkursów organowych, m.in. we Freibergu (Internationaler Gottfried-Silbermann-Wettbewerb),  Alkmaar (International Schnitger Organ Competition), Katowicach (II Międzynarodowy Konkurs Organowy w kręgu europejskich organów barokowych) oraz w Poznaniu (IV Akademicki Konkurs Organowy Romuald Sroczyński in memoriam). Jako pedagog regularnie prowadzi kursy na historycznych organach (m.in. akademie organowe w Stralsundzie, Pasłęku, Gottorf, Alkmaar).

Koncertował na kilku kontynentach. Ma na swoim koncie publikacje solowych płyt CD dla wydawnictw niemieckich. Jego płyty dla wydawnictwa Paschen Records (Danziger Barock z 2014 r. nagrana na organach Hildebrandta w Pasłęku oraz Retrospection z 2015 r. nagrana na renesansowych organach kaplicy zamku Sønderborg w Danii) zebrały bardzo dobre międzynarodowe recenzje. Od 2017 jest kuratorem organów łódzkiej Filharmonii. Jako ekspert organowy nadzorował i konsultował znaczące polskie projekty konserwacji i budowy nowych organów.

Krzysztof Urbaniak jest autorem wielu publikacji poświęconych budownictwu organowemu oraz aspektom wykonawczym muzyki organowej. W 2013 r. w wydawnictwie UNUM (Kraków) opublikował monografię Sztuka registracji w kręgu północnoniemieckim od XVI do XVIII w.. W 2012 r. wraz z Martinem Rostem odnalazł, uznawane od 1946 r. za zaginione, utwory organowe gdańskiego kompozytowa Daniela Magnusa Gronaua, zawierające największy zachowany XVIII-wieczny zbiór wskazówek registracyjnych. W 2015 r. w wydawnictwie Ortus Verlag (Beeskow) pod redakcją obu odkrywców ukazało się dwutomowe kompletne wydanie wariacji chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, które w międzynarodowej prasie fachowej zebrało bardzo pozytywne recenzje.

W latach 2013-2016 pełnił funkcję rzeczoznawcy do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ponadto członkiem stowarzyszeń Baltisches Orgel Centrum e.V. (Stralsund), Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla (Olkusz), Förderkreis Organeum (Weener). Pełni funkcję eksperta ds. organów Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Elbląskiej.

Jest ponadto założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku oraz Dni Muzyki Organowej w Olkuszu.

***

Organizatorem I Elbląskiego Festiwalu Organowego jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z parafią pw. ś.w. Wojciecha w Elblągu.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację PZU.

Festiwal Patronatem Honorowym objęli:  Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga i Jacek Jezierski – Biskup Elbląski.

Partnerzy projektu, to: Fundacja PZU, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Agencja Reklamowa Elposter.pl Jolanta Olszewska.

Patronat medialny:   Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso, Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Bogaty Region, Gość Elbląski

Organizatorzy zapraszają na koncert 28 maja 2023 r. godz. 19.00 kościół pw. ś.w. Wojciecha w Elblągu ul. Wiejska 4.

ETK Elbląg
Print Friendly, PDF & Email