Ze względu na pandemię koronawirusa już po raz drugi sytuacja zmusiła nas wszystkich do przejścia na nauczanie zdalne. Na chwilę obecną trudno nam przewidzieć jak długo ono potrwa i kiedy znów spotkamy się na żywo w szkołach. Jak pewnie zdążyliście już zauważyć, na co dzień spotykacie się z różnymi postawami i opiniami Waszych rówieśników na temat tego rodzaju edukacji.
Dla jednych może ona wydawać się łatwiejsza i wygodniejsza, bo być może trochę łatwiej zdobyć lepsze oceny, nie trzeba tak rano wstawać i jechać do szkoły, nie trzeba spotykać się twarzą w twarz z osobami, z którymi niekoniecznie dobrze się dogadujemy.
Dla innych z kolei jest to sytuacja trudna i stresująca. Niektórzy mogą tęsknić za bezpośrednim kontaktem ze swoimi kolegami i koleżankami, za rozmową z nauczycielem, który wytłumaczy trudne zagadnienia. Nie każdemu przecież nauka wszystkich przedmiotów przychodzi tak łatwo. Po drodze mogą pojawiać się różne trudności, których nie zawsze można rozwiązać na odległość, przez Internet.
Do tego dochodzą też tzw. kwestie techniczne. Nie każdy z nas jest na tyle biegły w obsłudze komputera, coraz to nowszych programów, aplikacji i stale rozwijającej się nowoczesnej technologii informacyjnej.
Wszystko to może powodować szereg nieprzyjemnych, trudnych emocji i stanów, takich jak: stres, lęk, niepewność, samotność, dezorientacja. Jedno natomiast jest pewne – człowiek jest istotą społeczną i każdy z nas w mniejszy lub większy sposób potrzebuje bezpośredniego kontaktu z drugą osobą.
Na dłuższy czas nie zastąpią tego nawet najlepsze sprzęty i oprogramowanie. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy sobie pomóc w tym trudnym czasie.
Oto kilka wskazówek, które mogą Wam się przydać:
- W czasie pandemii możemy mieć poczucie, że wokół panuje chaos i zagrożenie oraz, że nie mamy na nic wpływu. Tymczasem są rzeczy, na które mamy wpływ, chociażby to jak zareagujemy i zachowamy się w danej sytuacji, np. możemy chronić siebie i innych nosząc maseczki, zachowując, dystans, myjąc ręce, możemy pomóc starszej osobie robiąc jej zakupy, itp. Postaraj się przez chwilę zastanowić na co masz teraz wpływ, co możesz robić lub co może pomóc Tobie i innym? Pozwoli Ci to odzyskać poczucie sprawczości i kontroli.
- Nie pozostawaj sam ze swoimi problemami i obawami. Zawsze staraj się rozmawiać o nich z bliskimi, np. z rodziną, przyjaciółmi. Utrzymuj kontakt telefoniczny i internetowy z osobami, z którymi nie możesz spotkać się teraz osobiście.
- W razie trudności nie bój się pisać lub dzwonić do swojego wychowawcy, pedagoga, psychologa lub innego nauczyciela, któremu ufasz i z którym chciał(a)byś porozmawiać.
- Gdy czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem lub lękiem zastanów się nad praktykowaniem ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych. Poczytaj o nich w Internecie lub zapytaj o nie szkolnego psychologa czy pedagoga.
- Zdalne nauczanie może powodować zmianę twojego schematu dnia i codziennych nawyków. Dlatego staraj się układać sobie codzienny plan dnia, cele i obowiązki do wykonania. Niech będą one krótkie i możliwe do realizacji; stosuj metodę małych kroków. Pomoże Ci to odzyskać motywację i skoncentrować się na tym, co chcesz osiągnąć.
- W obecnym czasie jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji na temat pandemii. Często bywają one niezbyt optymistyczne. Dlatego staraj się nie przeglądać ich w Internecie i telewizji zbyt często. Najlepiej wyznacz sobie na to jeden moment, jakąś godzinę w ciągu dnia. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje są prawdziwe i sprawdzone. W sieci czai się pełno fake newsów. Zwracaj na to uwagę i bądź ostrożny(a).
- Pamiętaj o zdrowym stylu życia. Staraj się zdrowo odżywiać, pij wodę, dbaj o ruch i kondycję fizyczną, np. wychodź na krótkie spacery, ćwicz, dobrze się wysypiaj (najlepiej minimum 8 godz.).
- Staraj się ćwiczyć swój umysł: czytaj książki, rozwiązuj zagadki, łamigłówki logiczne, ćwicz pamięć.
- Jesteśmy teraz zmuszeni dużo czasu spędzać w domu, ale nie musi to być czas nudy. Staraj się rozwijać swoje zainteresowania i hobby, które możesz realizować w domu. Może wcześniej nie było na to czasu? Może teraz jest czas by nauczyć się czegoś nowego, o czym kiedyś myślałeś/aś?
- Każdego dnia pozwalaj sobie na drobne przyjemności, np. oglądanie ulubionych filmów i seriali, rysowanie, malowanie, gotowanie i jedzenie swoich ulubionych potraw, itp.
- Myśl o sobie dobrze i bądź dla siebie wyrozumiały(a). Uśmiechaj się do siebie w lustrze.
Pamiętajcie, aby mieć kontakt ze sobą, swoimi bliskimi i z nauczycielami, bo jak powiedział wielki naukowiec Stephen Hawking:
Największe osiągnięcia ludzkości powstały dzięki rozmowom, a jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy. Wszystko, co musimy zrobić, to upewnić się, że wciąż rozmawiamy.
Trzymajcie się ciepło i zdrowo.