Dr Zaczyński: Polski dyplomata przebywa w szpitalu przy ul. Wolskiej, jego rodzina – w CSK MSWiA

Dr Zaczyński: Polski dyplomata przebywa w szpitalu przy ul. Wolskiej, jego rodzina – w CSK MSWiA
Fot. Anna Shvets / Pexels

Ewakuowany z Indii polski dyplomata przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, jego rodzina w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA – poinformował w niedzielę dr Artur Zaczyński z CSK MSWiA. Jak dodał, wszyscy przebadani zostaną pod kątem zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa.

Chory na COVID-19 dyplomata, wraz z rodziną (również chorą żoną w ciąży oraz czwórką dzieci) został w niedzielę przetransportowany do Polski specjalnym samolotem. Akcję koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Więcej szczegółów na temat ewakuacji Polaków przekazał po południu w rozmowie z TVN24 dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jak powiedział, jeszcze przed wylotem stan zdrowia dyplomaty i jego żony był konsultowany z lekarzami z jego placówki. – Określili jego stan jako na tyle poważny, że wymagał hospitalizacji. Z racji tej, że w Indiach nie ma możliwości zapewnienia opieki szpitalnej, nie ma dostępu do tlenu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wraz z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i pracownikami Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA połączyli siły. Zorganizowaliśmy wylot w pełnym zabezpieczeniu, zarówno epidemicznym, jak i w dwa stanowiska intensywnej terapii na pokładzie samolotu – relacjonował dr Zaczyński. Dodał, że zabezpieczenie to zapewniono zarówno dyplomacie, jego ciężarnej żonie, jak i ich dzieciom.

Poinformował ponadto, że dyplomata przebywa obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, natomiast jego bliscy – w CSK MSWiA. – Żona wymaga opieki ginekologiczno-położniczej, dzieci – opieki pediatrycznej, wobec tego tej rodzinie została zapewniona opieka zarówno w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, jak i szpitalu zakaźnym przy ul. Wolskiej – wyjaśnił dr Zaczyński.

Jak dodał, wszyscy sześcioro przejdą odpowiednie badania, m.in. testy na obecność tzw. mutacji indyjskiej koronawirusa.

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email