Dozowniki do dezynfekcji rąk pojawią się w gdańskich autobusach i tramwajach

Dozowniki do dezynfekcji rąk pojawią się w gdańskich autobusach i tramwajach
Fot. Adam Horodeński / kpk.bialystok.pl

Na początek w ramach testów – w gdańskich tramwajach i autobusach zostaną zamontowane dozowniki z płynem odkażającym dłonie – taką decyzję podjęły władze Miasta. Jeśli okaże się, że pasażerowie komunikacji miejskiej korzystają z nowych urządzeń, bezdotykowe dozowniki zostaną zamontowane we wszystkich pojazdach miejskiej spółki GAiT.

Urządzenia z płynem do dezynfekcji rąk stały się stałym elementem wyposażenia w urzędach, sklepach czy restauracjach. W kilku polskich miastach – m.in. w Szczecinie, Poznaniu czy Białymstoku – dozowniki z płynem odkażającym zamontowano też w pojazdach komunikacji miejskiej. Pomysł ten spodobał się władzom Gdańska.

– Pomysł zamontowania dozowników płynu do dezynfekcji rąk w pojazdach komunikacji miejskiej to forma dbałości o pasażerów – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Rozważyliśmy ten pomysł, sprawdziliśmy też, jakie wiążą się z tym koszty. Biorąc pod uwagę, że zamontowanie jednego dozownika to około 300 zł, uznaliśmy, że warto wprowadzić takie rozwiązanie w Gdańsku. Już przed pandemią stawialiśmy mocno na transport zbiorowy i chcemy, żeby wraz z końcem pandemii gdańszczanie wrócili licznie do tej formy komunikacji. Mamy nadzieję, że dezynfektory w autobusach i tramwajach zwiększą bezpieczeństwo i zachęcą gdańszczanki i gdańszczan do korzystania z komunikacji miejskiej.

Za wykonanie zadania odpowiedzialna będzie miejska spółka GAiT. Dokładny termin montażu urządzeń nie jest jeszcze znany. Pierwsze testowe dozowniki powinny zostać zamontowane w najbliższych tygodniach.

– Dezynfektory będą dodatkowym rozwiązaniem, o bezpieczeństwo naszych pasażerów dbamy każdego dnia – dodaje Maciej Lisicki, prezes GAiT. – Codziennie przeprowadzamy wzmożoną dezynfekcję naszych pojazdów. Pojazdy wietrzone są na przystankach, drzwi otwierane są automatyczne, bez konieczności wciskania przycisków przez pasażerów. W pojazdach emitowane są komunikaty głosowe przypominające o obowiązku zasłaniania ust i nosa, w naszych pojazdach prowadzimy także kampanię informacyjną przypominającą o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz promującą bezpieczną metodę zakupu biletów w aplikacji mobilnej.

GAiT w swoich zasobach posiada ponad 300 pojazdów. Gdyby w każdym z nich zamontowano jeden dozownik, koszt inwestycji wyniósłby ok. 100 tys. zł.

Natalia Gawlik / UM Gdańsk
Print Friendly, PDF & Email