Dowód dla dziecka załatw online

Dowód dla dziecka załatw online
Fot. Rafał Sułek

Dowód osobisty to najważniejszy dokument każdego dorosłego, ale z jego wyrobieniem nie trzeba czekać do 18. roku życia. Przyda się także dzieciom. Co więcej, w takim przypadku można o niego zawnioskować w dowolnym momencie, bez kolejki – online.

Jeśli planujemy urlop w jednym z państw Unii Europejskiej, a Waszemu dziecku kończy się ważność paszportu, prostym rozwiązaniem jest wyrobienie mu dowodu osobistego. To nic nie kosztuje. Skoro w celu zawnioskowania o dowód osobisty dla dziecka nie trzeba udawać się do urzędu, to jak to zrobić? Co będzie potrzebne?

Wniosek składa się elektronicznie, a zatem niezbędne jest przede wszystkim urządzenie z dostępem do internetu, a także – profil zaufany (PZ). E-usługi to maksymalne uproszczenie urzędowych formalności, ale nie może się obejść bez potwierdzenia naszej tożsamości – a właśnie do tego służy PZ w kontaktach z administracją publiczną online.

Ostatnia rzecz, którą należy zrobić to to zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej. Powinno spełniać określone wymogi, ale można je wykonać samodzielnie.

Pierwszy krok to wizyta na portalu GOV.pl – pod tym jednym adresem kryją się wszystkie dostępne e-usługi, a jest ich sporo. Jeśli jesteś już na stronie, w prawym górnym rogu znajdziesz odnośnik do konta „Mój GOV” – zaloguj się profilem zaufanym, a następnie wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego.

Teraz przed Tobą kilka prostych kroków:

  • Kliknij „Złóż wniosek”.
  • Zaznacz, że jesteś rodzicem (wnioski o dowód osobisty dla dzieci mogą też składać opiekunowi prawni i kuratorzy).
  • Wprowadź dane dziecka.
  • Wybierz powód ubiegania się o dowód osobisty oraz urząd, w którym odbierzesz dokument.
  • Dodaj zdjęcie dziecka.
  • Uzupełnij dane kontaktowe. Na podany adres e-mail otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
  • Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie – możesz to zrobić profilem zaufanym lub e-dowodem.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na konto Mój GOV i podany adres e-mail.

Czas oczekiwania na dokument to 30 dni, ale zdarza się, że jest gotowy wcześniej. Warto trzymać rękę na pulsie.

– Aby sprawdzić, czy dowód osobisty czeka już na odbiór, nie trzeba dzwonić, ani tym bardziej udawać się do urzędu. Wystarczy skorzystać z e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy. To bardzo proste – potrzebny będzie wyłącznie numer złożonego wniosku – przypomina minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ile ważny jest dowód dla dziecka?

5 lat – jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat,

10 lat – jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat.

Wniosek o dowód można złożyć online wyłącznie dla dzieci poniżej 12. roku życia. W innych przypadkach należy udać się do urzędu – ze względu na konieczność pobrania odcisków palców.

gov.pl
Print Friendly, PDF & Email