Dotykając sztuki

Dotykając sztuki
Fot. Restauracja Different (Facebook)

Przed wejściem do warszawskiej restauracji Different stanęła wyjątkowa wystawa. Dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroki ekspozycja powstała w ramach olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii”.

Dotykalne eksponaty stanęły w holu budynku Atlas Tower (Al. Jerozolimskie 123a) w Warszawie.

– Prace artystów to obiekty fotograficzno-sensoryczne w domenie sztuk wizualnych dedykowanej osobom niewidomym. Wyjątkowym i głównym kryterium kuratorskim jest walor haptyczny zebranej kolekcji. Jest to przestrzeń, gdzie każdemu, bez względu na to, czy posługuje się wzrokiem, czy nie, dostarczony zostanie zestaw bodźców – piszą na Facebooku pracownicy restauracji Different.

Biorący udział w projekcie twórcy nadali sztuce nowy wymiar. Prace na wystawę „Haptic art” przygotowali: Katarzyna Lipska-Ziębińska – grafika; Marek Lapis – fotografia; Elżbieta Zdrodowska – mozaika; Małgorzata Dębska – malarstwo przestrzenne, ceramika; Jolanta Kula – mozaika.

– Celem jest przede wszystkim udostępnienie sztuk wizualnych osobom, którym się ją odbiera przy pomocy barierek i gablot. Odbiorców widzących chcemy uwrażliwić na bardzo często pomijany w sztuce aspekt dotyku oraz uświadomić o problemie, jakim jest niedostatek wydarzeń kulturalnych dla osób niewidomych – czytamy na profilu restauracji Different.

Wystawa potrwa do 16 maja. Odwiedzających obowiązuje reżim sanitarny.

Źródło: Restauracja Different (Facebook)
Oprac. Red.
Print Friendly, PDF & Email