Dotknąć świata książek

Dotknąć świata książek
fot. funduszeuropejskie.gov.pl

Jak pomóc dzieciom niewidomym i niedowidzącym poznać bohaterów z ulubionych książek? Dotyk jest czasami jedynym sposobem na wyobrażenie sobie postaci z literatury.

Z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością wzrokową, w ramach innowacji społecznych zaprojektowano oraz przetestowano pomysł, którego istotą jest stworzenie trójwymiarowych modeli wybranych postaci literackich. Są to dobrze znani bohaterzy z bajek m. in. Kot w butach, Kopciuszek czy Pan Kleks Postacie te zostały zaprojektowane przez artystę plastyka, z uwzględnieniem specyfiki „oglądania poprzez dotyk”. Figurki zostały wykonane w ramach technologii druku 3D.

Innowacja skierowana jest do dzieci niewidomych, niedowidzących oraz do ich opiekunów, w tym instytucjonalnych. Ma na celu ułatwienie dzieciom z niepełnosprawnością wzroku poznawania rzeczywistości przedstawionej na kartkach książek oraz podniesienie ich kompetencji społecznych w kontaktach z rówieśnikami.

Z rozwiązania mogą skorzystać instytucje pracujące z dziećmi niewidomymi i niedowidzącymi np. biblioteki, szkoły, ośrodki edukacyjne.

Jeśli jesteś zainteresowany modelami 3d do wydruku – skontaktuj się z
magdalena.antkowiak@rops.poznan.pl

Więcej informacji: https://www.inkubatorwins.pl/ilustracje3d/

innowacje.rops.poznan.pl
Print Friendly, PDF & Email