Miejski komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku zarekomendował w poniedziałek podawanie trzeciej, wzmacniającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim kwalifikującym się do tego osobom dorosłym. Z podobnymi wytycznymi wystąpiły władze stanu New Jersey.
Komisarz dr Dave Chokshi zapewnił w trakcie poniedziałkowego briefingu, że „nie ma barier w dostępie” do preparatu. Jak dodał, udzielający szczepień nie powinni odmawiać trzeciej dawki domagającym się tego osobom.
– Tak długo, jak mają 18 lat i więcej oraz minęło co najmniej sześć miesięcy od pobrania dawki Moderny lub Pfizer, albo co najmniej dwa miesiące w przypadku dawki Johnson & Johnson – wyjaśnił cytowany przez WCBS Chokshi.
Apelował do stosownych służb o „aktywne dotarcie” m.in. do osób powyżej 65 roku życia, cierpiących na różne schorzenia oraz tych, którzy otrzymali dawkę szczepionki Johnson & Johnson. Szacował, że do poniedziałku, ponad 630 tys. nowojorczyków dostało zastrzyk z dawką wzmacniającą.
– Działania komisarza mają miejsce w czasie, gdy obecne wytyczne federalne ograniczają szczepienia wzmacniające do osób w wieku 65 lat i starszych; osób powyżej 18 roku życia, które mieszkają w ośrodkach opieki długoterminowej; osób powyżej 18 roku życia, które mają poważne schorzenia; osób powyżej 18 roku życia, które pracują lub mieszkają w miejscach wysokiego ryzyka (zakażeniem); oraz osób, które otrzymały szczepionkę Johnson & Johnson dwa lub więcej miesięcy temu – zauważyła WCBC.
Także gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul mocno zachęcała w poniedziałek wszystkich nowojorczyków, którzy mieszkają lub pracują w środowisku wysokiego ryzyka, aby wzięli dodatkowy zastrzyk.
– Dostałam szczepionkę i uważam, że nikogo, kto czuje się zagrożony nie powinno się powstrzymywać przed otrzymaniem zastrzyku wzmacniającego przeciw COVID-19. Jeśli czujesz, że jesteś w grupie ryzyka, proszę weź szczepionkę – mówiła Hochul.
WCBC podała, że w New Jersey gubernator Phil Murphy zatwierdził możliwość podawania wzmacniających dawek wszystkim mieszkańcom powyżej 18 roku życia. Zastrzegł jednak, że pierwsze w kolejce powinny być osoby z obniżoną odpornością lub starsze, powyżej 65 lat.
– Jeśli masz 18 lat lub więcej, a jesteś w grupie podwyższonego ryzyka ze względu na wcześniejsze schorzenia lub warunki w miejscu pracy, i jeśli też jesteś poza tymi ramami czasowymi powinieneś dostać „booster” (szczepionkę wzmacniającą) – ocenił Murphy zapowiadając przekazanie dodatkowych szczegółów w najbliższych tygodniach.