Domy Dziennego Pobytu w Łodzi znów są otwarte dla podopiecznych

Domy Dziennego Pobytu w Łodzi znów są otwarte dla podopiecznych
Fot. Paweł Łacheta / UM Łódź

Blisko 800 seniorów może ponownie korzystać z Domów Dziennego Pobytu prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Od poniedziałku 21 lutego szesnaście z siedemnastu tych placówek wróciło do codziennej pracy stacjonarnej.

Miejskie Domy Dziennego Pobytu zostały zamknięte w czwartek 10 lutego, w związku z obecną, piątą falą pandemii COVID-19 oraz dużą liczbą zachorowań na koronawirusa także wśród seniorów korzystających z tego typu placówek. We wszystkich lokalizacjach od 10 lutego do ostatniego piątku 18 lutego posiłki były wydawane na wynos. Każdy senior lub upoważniona przez niego osoba mogła od poniedziałku do piątku odebrać przygotowane i specjalnie zapakowane codzienne wyżywienie i zabrać je do domu. Od dzisiaj posiłki są już spożywane na miejscu, w godzinach wyznaczonych indywidualnie przez każdą placówkę. Domy Dziennego Pobytu będą również mogły organizować różnego rodzaju zajęcia i warsztaty. Wszystko jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami na teren każdej placówki może wejść wyłącznie osoba zdrowa (bez objawów chorobowych). Obligatoryjne jest również noszenie maseczek zasłaniających usta i nos oraz zachowanie dystansu społecznego. Każda osoba wchodząca na teren obiektu podlega obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała oraz dezynfekcji rąk. Dodatkowo w pomieszczeniach wspólnych znajdują się dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk. W części placówek, w zależności od ich możliwości lokalowych oraz liczby podopiecznych, posiłki są serwowane w kilku turach. Po każdej turze blaty stołów oraz oparcia krzeseł są dezynfekowane, a pomieszczenia wietrzone.

– Zdrowie i bezpieczeństwo zarówno znajdujących się pod naszą opieką seniorów, jak i naszych pracowników jest dla nas najważniejsze – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Dlatego nieustannie będziemy monitorować sytuację w każdym z Domów Dziennego Pobytu. Jeśli w którejś z placówek pojawią się nowe zachorowania, to niewykluczone, że posiłki w danej lokalizacji ponownie będą wydawane tymczasowo w formie na wynos. Pozostajemy także w stałym kontakcie z sanepidem, z którego przedstawicielami wszystkie tego typu decyzje na bieżąco uzgadniamy.

Otwarte zostały także prowadzone przez łódzki MOPS dwa Domy Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnościami, w których jest w sumie prawie 100 miejsc.

Wszystkie Domy Dziennego Pobytu pracują we wszystkie dni powszednie, od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do godz. 16:00, a Domy Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych – od poniedziałku do piątku w godz. 7:00–17:00.

Od 1 marca ponownie zostaną otwarte miejskie Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora (CZAS). Po miesiącu ograniczenia działania CZAS do zajęć na świeżym powietrzu oraz w formie online, centra seniora wracają do normalnego działania. Przerwa była spowodowana piątą falą pandemii koronawirusa oraz wzmożoną liczbą zachorowań na COVID-19 w samej Łodzi. Od 1 marca seniorzy ponownie będą mogli korzystać z zajęć gimnastycznych, warsztatów i spotkań w pomieszczeniach centrów. Przypomnijmy, że CZAS działają w kilku dzielnicach Łodzi: przy ul. Libelta 16 na Bałutach, przy ul. Szpitalnej 6 na Widzewie oraz przy ul. Rzgowskiej 170 i Cieszkowskiego 6 na Górnej. W poniedziałek 21 lutego na profilach centrów seniora na Facebooku oraz w zakładce „Dla seniorów” na miejskim portalu Łodź.pl pojawiły się harmonogramy zajęć i wydarzeń zaplanowanych na marzec.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email