Dom Samodzielności

Dom Samodzielności
Fot. nadesłane

Fundacja Im. Doktora Piotra Janaszka  „Podaj Dalej” w Koninie od  2023 roku, realizuje projekt pod nazwą „Dom Samodzielności”.

Dokładnie tak, jak mówi nazwa, jest to dom, który na 8 tygodni staje się Twoim domem. Domem, w którym żyjesz, mieszkasz i trenujesz swoją samodzielność i niezależność. Innymi słowy, jest to mieszkanie treningowe dla osób, które pragną nauczyć się nowego sposobu funkcjonowania, a nawet myślenia, po to, żeby w przyszłości nie być zależnym od osób drugich.

Fot. nadesłane

Dom samodzielności to mieszkanie jak wiele innych w Polsce. Składa się z trzech pokoi, kuchni i łazienki – oczywiście dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bo takie osoby są tutaj zapraszane. Na co dzień mieszka się w bloku, domu lub innym miejscu, które jest przestrzenią do funkcjonowania. Nie zawsze jednak we własnych domach osoby z niepełnosprawnościami mogą rozwijać swój potencjał lub uczyć się nowych sposobów niezależnego życia. Dzieje się tak z różnych powodów- bariery architektoniczne, niewiara we własne umiejętności i możliwości, przeszkody ze strony osób bliskich, którzy nie zawsze potrafią umożliwić osobie z niepełnosprawnością samodzielne funkcjonowanie.

Fot. nadesłane

W Domu Samodzielności czeka na Ciebie przygoda życia. Tu odkryjesz wiele nowych talentów, odnajdziesz swoje potrzeby, pokonasz ograniczenia, a co ważne, poznasz wspaniałych ludzi, którzy pokażą Ci, jak ważną cząstką tego świata jesteś i jak wiele możesz wnieść do świata innych osób.

Fot. nadesłane

W Domu Samodzielności pracują dla Ciebie asystenci, instruktorzy, fizjoterapeuci, doradcy i wielu innych specjalistów. Wszyscy są po to, abyś każdego dnia uśmiechał się, odkrywał siebie i zyskał nadzieję, że świat nie musi być tylko czarno-biały. Tutaj poczujesz, że masz wpływ na to, co zjesz na śniadanie, obiad czy kolację, tu sam zaplanujesz swój czas wolny i zdecydujesz które umiejętności chcesz rozwijać. Dowiesz się, jak możesz popracować nad swoim ciałem aby lepiej z Tobą współpracowało, nauczysz się bezpiecznie pokonywać przeszkody i dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Zawsze będziesz mógł podzielić się swoimi smutkami i radościami, ponieważ każdy wysłucha Cię z wielką uwagą. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto zrobić  pierwszy krok ku samodzielności, to usłysz wołanie – Warto, naprawdę warto.

Małgorzata Tyczewska

Projekt Dom Samodzielności realizowany jest w Koninie od kwietnia 2023 do marca 2026, a zapraszane są do udziału osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, sprzężoną z całej Polski. Program trwa do 8 tygodni i dla uczestnika jest bezpłatny, gdyż finansowany jest z środków PFRON.

Do Domu Samodzielności można zgłosić się przez formularz na stronie: www.mieszkaniatreningowe.pl

Informacje udzielane są pod numerem telefonu 515 606 508 oraz email: iwona.grzeskowiak@podajdalej.org.pl                       

Projekt Dom Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Print Friendly, PDF & Email