Dla dzieci, które doświadczyły straty rodzeństwa. Książka od Fundacji Hospicyjnej

Dla dzieci, które doświadczyły straty rodzeństwa. Książka od Fundacji Hospicyjnej
Fot. mat. prasowe Fundacji Hospicyjnej

Z myślą o dzieciach, które doświadczyły straty brata lub siostry, Fundacja Hospicyjna wydała książeczkę „O bracie, który nie opowiadał bajek”. Książkę już można zakupić, egzemplarze trafią również do gdańskich szkół i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

By pomóc dziecku przejść żałobę

To już siódma pozycja z serii „Bajka Plasterek” i podobnie jak jej poprzedniczki, dodać ma otuchy osieroconym dzieciom (adresowana jest do odbiorców w wieku 4 – 9 lat). Opowiadanie „O bracie…” to historia, dzięki której osierocone rodzeństwo z pomocą swoich rodziców i opiekunów może znaleźć plasterek na zranione serce i przejść żałobę, nie tracąc nadziei na to, że znów będzie można śmiać się i marzyć.

Piotrek zostaje sam

Bohaterami opowiadania są dwaj bracia: Piotrek i Paweł. Pasją 16-letniego Pawła są zwierzęta, szczególnie te z dalekich krajów. Nastolatek marzy o podróży na Madagaskar, w którą najchętniej wybrałby się z Piotrkiem. To jemu opowiada zazwyczaj historie o egzotycznych stworzeniach żyjących gdzieś daleko na świecie. Kiedy Paweł zaczyna chorować, Piotrek ma coraz mniej okazji do ich wysłuchania. Pewnego dnia Paweł trafia do szpitala. Wszystko się zmienia. Piotrkowi brakuje Pawła, ale też rodziców, którzy poświęcają całą uwagę coraz bardziej choremu bratu. Kiedy Paweł umiera, Piotrek nie potrafi oswoić się z jego odejściem, reagując czasem złością na to, że go zostawił, że nie opowie mu już żadnej historii. Powrót do zwykłej codzienności nie jest łatwy, ale dzięki troskliwym rodzicom, wyrozumiałej nauczycielce i przyjacielowi z klasy w końcu jest możliwy. Na horyzoncie znów pojawia się marzenie o wyprawie na Madagaskar, którego spełnienie jest bliższe niż by się wydawało.

Opowiadanie terapeutyczne „O bracie, który nie opowiadał bajek” napisała Magda Lic, autorka czterech innych bajek z serii, a zilustrowała Agnieszka Żelewska, dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla najlepszej książki dla dzieci.

Książka terapeutyczna dla dzieci dostępna w internecie i w szkołach

Książka jest już dostępna w internetowej księgarni Fundacji Hospicyjnej (kosztuje 20,90 zł, dochód ze sprzedaży zasili działania Fundacji). Bezpłatne egzemplarze, podobnie jak wcześniejsze książeczki z serii, trafią do gdańskich szkół, żeby nauczyciele mogli korzystać z nich podczas zajęć.

Gdańskie dzieci, które doświadczyły utraty osoby najbliższej (rodzica, rodzeństwa, ale także np. przyjaciela, czy koleżanki z klasy) mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć indywidualnych z psychologiem w Fundacji Hospicyjnej, dofinansowanych przez Miasto Gdańsk. Zainteresowanie udziałem w programie jest z roku na rok coraz większe.

oprac. IB, UM Gdańsk
Print Friendly, PDF & Email