Diamentowy jubileusz Światowida

Diamentowy jubileusz Światowida
Fot. RS

Inauguracją wystawy „Światowid wczoraj i dziś”, w której nowoczesność przeplata się z tradycją a wszystko to na symbolicznej „ulicy Światowida” rozpoczęto obchody 60. lecia powstania Światowida. Od projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych, konkursów, spotkań edukacyjnych i integracyjnych, projektów ponadregionalnych i międzynarodowych, targów, warsztatów, przeglądów, po różnorakie sekcje artystyczne, zmagania taneczne, na pracowni digitalizacji i działającym od niedawna Inkubatorze Przedsięwzięć Kulturalnych, kończąc. Tak w największym skrócie wygląda codzienność w placówce.

– Dzisiejsze spotkanie inauguruje tegoroczne obchody 60-lecia istnienia, rozpoczynajmy je uroczystym odsłonięciem ul. Światowida. To pomysł Juliusza Marka, przyjaciela naszej instytucji, zainicjowany wspólnie z młodzieżą Szkół Gospodarczych z klasy o profilu technik fotografii i multimediów. Ulica ma być miejscem, w którym chcemy mówić nie tylko o historii, o tym co jest dzisiaj, ale też o tym, co czeka nas w przyszłości – mówił inaugurując wystawę Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Kuratorem wystawy w skład której wchodzi 61 zdjęć jest Kamil Zimnicki. Oglądać ją można do 30 września w godzinach pracy CSE „Światowid”.

– Ta wystawa, to zaproszenie z jednej strony do podróży w czasie, do wspomnień i wszystkich wydarzeń, które tworzyły to miejsce przez 60 lat, ale z drugiej strony jest to zaproszenie do współtworzenia tego miejsca, realizowania swoich pasji, marzeń. Dziękuję uczniom z klasy technik fotografii i multimediów. Częścią wystawy są kody QR, które przenoszą do archiwalnych materiałów zdjęciowych i filmowych – mówi Kamil Zimnicki.

Fot. RS

Jej trzon stanowią archiwalne zdjęcia ze zbiorów instytucji. Dopełnieniem są fotografie przedstawiające Światowid we współczesnym – najnowszym wydaniu. Wykonali je uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, kształcący się na kierunku technik fotografii i multimediów.

– Dziękuję za zaproszenie mojej szkoły do tego przedsięwzięcia, jestem dumna że umiejętności zawodowe moich uczniów zostaną zapisane na kartach Światowida na przyszłość. Być może będzie to dla uczniów, inspiracja do dalszego rozwoju. Gratuluję tej inicjatywy – mówi Maria Dobosz – dyrektor Szkół Gospodarczych w Elblągu.

W inauguracji wystawy wzięła udział również Sylwia Jaskulska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, instytucji pod którą podlega Światowid, która powiedziała, że Światowid jest jak dobra kultura: dla ludzi, cieszy, wzrusza, motywuje a czasem i daje do myślenia.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid na tle wszystkich jednostek kultury w województwie warmińsko-mazurskim zdaniem pani Sylwii Jaskulskiej stoi na dość wysokim poziomie.

– Warto jednak pamiętać – mówi Sylwia Jaskulska, że każda z tych instytucji kultury w województwie pełni określoną rolę. Światowid jest przykładem centrum kultury, które powinno być w każdym mieście. Jest nowoczesny, podąża za trendami ale nie zapomina też o seniorach, osobach wykluczonych czy chociażby tych, wydawać by się mogło, tych mu najbliższych – ludziach kultury czy sztuki. Warto jednak mieć świadomość, że oferta kulturalna dla mieszkańca Elbląga będzie zupełnie inna, jak ta skierowana do mieszkańców Olsztyna czy chociażby Trójmiasta. I tu, jest wielka rola osób zarządzających instytucją, żeby tak wymyślać inicjatywy, by mógł z nich skorzystać i w nich uczestniczyć mieszkaniec Elbląga ale również, każdy inny chętny spoza miasta, regionu a nawet zagranicy. My jako Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego możemy przekazywać środki na działalność tychże instytucji, ale to na barkach osób zarządzających jest odpowiedzialność ciągłego udoskonalania oferty ale też wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Poprzez rozbudowę Światowid jeszcze szerzej otworzył się na odbiorców kultury poprzez likwidację wielu barier – nie tylko tych architektonicznych. I to jest duża siła tej jednostki w regionie. Podobnie jak pracownia digitalizacji, miejsce – jakich mało w kraju, te pieniądze które przekazujemy na finansowanie będą taką formą zwrotu, za ten wkład i pracę jaka tutaj się codziennie odbywa – dodała.

Fot. CSE Światowid
Udało się – rozbudowa za nami

Inauguracja jubileuszu była pretekstem do podsumowań ważniejszych wydarzeń z historii „Światowida” ale także przedstawienia planów na najbliższe miesiące.

– Cieszę się, że właściwie po trzech latach zakończyliśmy naszą inwestycję rozbudowy. Mamy to już za sobą i teraz możemy w pełni otworzyć się na mieszkańców i osoby chcące razem z nami współtworzyć szeroko rozumianą kulturę. Oczywiście cały czas mamy świadomość ograniczeń jakie wynikają obecnej sytuacji epidemicznej w kraju, to jednak cieszy fakt, że choć w ograniczonym zakresie możemy realizować swoje zadania statutowe. W normalnych warunkach naszą instytucję rocznie odwiedza około 120 tys. osób rocznie. W zeszłym roku było to ok. 65 tys. Jest to widoczny spadek ale wierzymy, że ci odbiorcy kultury do nas wrócą – mówił Antoni Czyżyk dyrektor CSE Światowid.


Czytaj również: Światowid dostępny dla każdego


– Pandemia dosyć mocno odcisnęła piętno na kulturze. Instytucje kultury zostały pierwsze zamknięte i jako ostatnie otwarte. Trzeba jasno przyznać, że ludzie tworzący tę kulturę niemal przez okres dwóch lat nie mieli na chleb. Bycie aktorem, bycie artystą, to jest ciągłe ćwiczenie swojego warsztatu, to jest tak jak bycie sportowcem. Mam nadzieję, że w tym roku instytucje kultury wrócą już do w miarę normalnej działalności i będą mogły realizować założone cele ale i dawać tę możliwość twórczą dla wszystkich zainteresowanych. Ważne też, byśmy jako odbiorcy tej kultury czuli solidarność z tymi ludźmi i jak tylko to możliwe brali udział w wystawach, koncertach, spektaklach i poprzez zakup biletu dokładali swoją cegiełkę jako podziękowanie twórcom za tę ich ciężką pracę. Pamiętajmy też, że kultura bez odbiorców nie istnieje, bądźmy więc solidarni i wspierajmy ją swoją obecnością i udziałem – zaapelowała Sylwia Jaskulska.

Co w najbliższym czasie?

Na dniach Światowid zakończy realizację projektu z programu Polska-Rosja, w ramach którego powstała pracownia multimedialna, gdzie obok tego, że przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologi cyfrowych będą się tam odbywać zajęcia edukacyjne dla dzieci, to również każdy turysta, który przyjedzie do naszego miasta będzie miał możliwość poszerzyć swoją wiedzę m.in.: o Kanale Elbląskim czy zabytkach Fromborka a później zaznajomić i sprawdzić się w tematycznych grach cyfrowych.

W najbliższych miesiącach Światowid zaprasza także wszystkich na różnorakie wydarzenia. Cześć z nich jak Festiwal Kultury Słowa „Czy to jest Kochanie”, podczas którego odbędzie się koncert Michała Bajora – powracają po przerwie spowodowanej pandemią.

W planach są coroczne turnieje taneczne: Pomosty, Baltic Cup czy Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego „Jantar”. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego Pogrzebu Żuru i Śledzia – cyklicznej imprezy w ramach której odbędzie się Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej oraz Kiermasz Żywności Naturalnej. Przewidziano też Festiwal Folkloru, występy kabaretowe (w kwietniu wystąpią Paranienormalni), spektakle teatralne (w marcu „ Znaczek miłości”) oraz koncerty i wiele innych wydarzeń artystycznych, kulturalnych, warsztatowych, edukacyjnych i społecznych.

Projekt EmoSeniors

W nadchodzących miesiącach sporo uwagi poświęcone zostanie również realizacji projektu EmoSeniors, mającego za zadanie wypracowanie metod pracy kreatywnej aktywizacji i wsparcia seniorów.

– Światowid został zaproszony do partnerstwa jako partner wiodący. Będziemy współpracować z przedstawicielami z Włoch, Bułgarii, Francji i Hiszpanii. Skupiać się będziemy na wsparciu emocjonalnym seniorów oraz na osobach na co dzień zajmującymi się seniorami – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur zastępca dyrektora CSE „Światowid” w Elblągu.

Efektem końcowym projektu będzie dokument zawierający wytyczne w zakresie kierunków działań na rzecz seniorów, z którego czerpać będą przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i instytucji zajmujących się polityką senioralną.

Fot. CSE Światowid
Czas na Inkubator Przedsiębiorczości Kulturalnej

Jedną z nowości w ofercie Światowidzie jest Inkubator Przedsiębiorczości Kulturalnej, w ramach którego można m.in. ubiegać się o grant na realizację zadań z szeroko pojętej kultury i sztuki. Program ma na celu wytworzenie i rozpowszechnianie nowych treści kultury obejmujących dziedziny sztuki możliwe do komunikowania za pośrednictwem nowych mediów i szeroko pojętych działań audiowizualnych. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ Termin składania wniosków mija 1 marca. Pula środków przewidziana na dofinansowania wynosi 7 tys. zł.

Inkubator ma wspierać działania kulturalne, animatorów kultury, artystów i organizacje pozarządowe działające w obrębie kultury. Wsparcie obejmuje inicjatywy kulturalne, zarówno finansowo, merytorycznie jak i organizacyjnie. Jak mówią pomysłodawcy Inkubatora, poprzez organizację spotkań, szkoleń, warsztatów, dyskusji, wydarzeń artystycznych i partnerstw planuje się oddziaływać na rozwój przyszłych twórców i odbiorców kultury. Szczególnie istotne będzie stworzenie przestrzeni do rozwoju kompetencji społecznych, umiejętności komunikacji i współpracy oraz nabywanie praktycznej wiedzy z zakresu innowacji kulturalnych. Więcej na temat Inkubatora i planowanych w nim działań oraz oferty dla twórców znaleźć można TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email