Dbaj o zdrowie psychiczne. Działaj profilaktycznie

Dbaj o zdrowie psychiczne. Działaj profilaktycznie
Fot. Paweł Kukla / gdynia.pl

Uświadamianie mieszkańców i zwiększanie ich wiedzy na temat profilaktyki zdrowia psychicznego – to najważniejsze cele kampanii społecznej „Terapia to NIE WSTYD”. W jej ramach we wtorek 27 października na placu Kaszubskim w Gdyni stanął Terapiobus, przy którym m.in. można było skorzystać z bezpłatnej porady psychologa.

We wtorkowe popołudnie na placu Kaszubskim zaparkował Terapiobus. Jego wizyta to element kampanii „Terapia to NIE WSTYD”.

– 10 października, dokładnie w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, w swoją trasę wyruszył pierwszy w Polsce Terapiobus. Jest to element kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi, że psychoterapia jest czymś, czego nie powinniśmy się wstydzić. O zdrowiu psychicznym powinniśmy rozmawiać. Terapiobus jest elementem kampanii, w której można uzyskać m.in. wsparcie psychologa. Pamiętajmy, że teraz – szczególnie w tym momencie, kiedy jesteśmy w pandemii, kiedy te relacje są zachwiane, kiedy mamy mniej czasu na spędzanie go z bliskimi – wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego może być bardzo ważne. Pamiętajmy, że mamy w Gdyni takie miejsca jak Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne czy Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Celem inicjatywy jest przede wszystkim edukacja – zwiększenie wiedzy Polaków na temat tego, kim jest psychoterapeuta, psycholog, psychiatra, na czym polega terapia i kiedy powinniśmy z niej skorzystać

Organizatorzy akcji chcą poprzez wprowadzenie profilaktyki zdrowia psychicznego do codziennego życia obalić mity na temat psychoterapeuty.

Terapiobus, który odwiedził Gdynię, zwracał uwagę. Przed pojazdem wystawione były dwa fotele. Na jednym siedział terapeuta, drugi pozostawał dostępny dla osoby chętnej do skorzystania z konsultacji psychologicznej.

– Chodzi o to, żeby udać się do psychologa na jakąkolwiek konsultację, zanim wejdziemy w kryzys. Mało mówi się o tym, że profilaktyka zdrowia psychicznego może sprawić, że dzięki kontroli nad własnym i emocjami nie występują m.in. wypalenie zawodowe, trudność w budowaniu relacji, lęk przed bliskością czy przed odrzuceniem. My mamy trudną sytuację historyczną w Polsce i ciągniemy za sobą różnego rodzaju deficyty, np. wojenne. Nasi dziadkowie, nasi rodzice wychowują nas w takim nurcie, gdzie jest dużo obaw. Siłą rzeczy przekazujemy to z pokolenia na pokolenie, a tutaj nie ma złej woli – jest to po prostu brak wiedzy. Myślę, że będąc w XXI wieku warto wiedzieć, jakie mamy narzędzia, żeby sobie pomagać – tłumaczy Anna Węgrzyn, autorka kampanii „Terapia to NIE WSTYD”.

Akcja do tej pory odwiedziła m.in. Warszawę, Lublin, Kraków, Wrocław czy Poznań. Przechodniom rozdawane są ulotki zachęcające do skorzystania z bezpłatnej porady poprzez skontaktowanie się z psychologami, których dane umieszczone są na dedykowanej akcji stronie internetowej. Psychologowie w ramach udziału w akcji oferują darmowe godziny konsultacyjne.

Paweł Kukla
Print Friendly, PDF & Email