Czwartkowe porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rodzinnych zawiera siedem punktów

Czwartkowe porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rodzinnych zawiera siedem punktów
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Zawarte w czwartek porozumienie kierownictwa Ministerstwa Zdrowia i przedstawicieli lekarzy rodzinnych zawiera siedem punktów. W dokumencie zapisano m.in. zniesienie obowiązku fizykalnego badania przed skierowaniem na test w kierunku koronawirusa. Strony umówiły się na kolejne spotkanie.

Porozumienie – z którego treścią zapoznała się PAP – zostało podpisane przez reprezentantów Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Porozumienia Zielonogórskiego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zakłada ono zniesienie obowiązku badania fizykalnego przed skierowaniem pacjenta przez lekarza POZ na test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2. Lekarz ma kierować na badanie w kierunki SARS-CoV-2 „zgodnie z aktualną wiedzą medyczną”.

Porozumienie przewiduje, że NFZ przekaże do konsultacji projekt zarządzenia prezesa Funduszu, regulujący zasady finansowania porad pacjentów z dodatnim wynikiem testu RT-PCR na obecność koronawirusa.

Środowiska lekarzy rodzinnych mają przekazać do Centrum E-Zdrowia informacje dotyczące strategii wprowadzania zmian w systemie gabinet.gov.pl, automatyzujące czynności administracyjne.

W porozumieniu zapisano, że zlecanie testów w kierunku SARS-CoV-2 może odbywać się poprzez aplikację gabinet.gov.pl, aplikacje gabinetowe, a w przypadkach koniecznych (np. braku możliwości technicznych) poprzez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo Zdrowia ma przekazać do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

W dokumencie podpisanym przez uczestników podano, że środowisko lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej przekazało informacje dotyczące problemów z funkcjonowaniem izolatoriów, dostępu do karetek tzw. wymazówek (zbyt małej liczby), dostępu do karetek „Transport COVID” (zbyt małej liczby) i nakładania izolacji w sposób angażujący lekarza.

Strony umówiły się na kolejne spotkanie „w celu omówienia następnych postulatów”.

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email