Czwarta dawka szczepień przeciw COVDID-19 dla osób 12+

Czwarta dawka szczepień przeciw COVDID-19 dla osób 12+
Fot. Ministerstwo Zdrowia / Twitter

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś, że druga dawka przypominająca szczepień przeciw COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia.

– W ostatnich dwóch tygodniach mamy przyspieszenie jeśli chodzi o liczbę zakażeń. To oczywiście jest związane z powrotem zwykłych aktywności, takich jak praca, dzieci wróciły do szkół. My oczywiście monitorujemy sytuację związaną z poziomem zakażeń, ale przede wszystkim z poziomem hospitalizacji. I o ile widzimy wyraźne zwiększenie zakażeń – bo ostatnie wyniki oscylują w granicach 6 tys. zakażeń na dobę – to po stronie liczby hospitalizowanych pacjentów nie widzimy dynamicznych zmian, dynamicznego zwiększenia – przekazał na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że od półtorej miesiąca utrzymuje się liczba ok. 40 pacjentów w najcięższym stanie – są to osoby, które wymagają pomocy respiratora.

Minister Niedzielski przekazał również, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą, a resort zdrowia skupia się na dostarczeniu do szpitali kolejnych partii leków niezbędnych w leczeniu COVID-19. Dodał również, że skuteczną walką z koronawirusem są szczepienia.

– Od 16 września wprowadzamy szczepienie przeciw COVID19 drugą dawką przypominającą dla osób w wieku powyżej 12. roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej – poinformował Adam Niedzielski.

– Dotychczas wystawiliśmy ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln e-skierowań – dodał szef resortu zdrowia.

Szczepienia 4. dawką będą wykonywane nowym preparatem, ukierunkowanym na wariant Omikron BA.1. Minister zdrowia przekazał, że na wrzesień Polska ma zagwarantowane dostawy 4 mln dawek tej szczepionki (2 mln od firmy Pfizer i 2 mln od firmy Moderna).

– Wprowadzamy szczepionki celowane w wariant Omikron BA.1 oraz BA.4/5. Wszystkie szczepionki adaptowane są równie bezpieczne i skuteczne. Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień – zaznaczył Grzegorz Cessak prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Print Friendly, PDF & Email