Czujka, która ratuje życie

W okresie jesienno-zimowym i trwającym w tym czasie sezonie grzewczym w wielu mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów, a także zatruć tlenkiem węgla. Najczęstszy powód występowania tych sytuacji to wadliwe lub niewłaściwie eksploatowane urządzenia grzewcze. Z tego powodu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

– Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych, a także podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. To ważny temat szczególnie w tzw. „sezonie grzewczym”, kiedy chcąc chronić się przed niskimi temperaturami na zewnątrz, dogrzewamy swoje mieszkania na różne sposoby.

Statystyki pokazują, że każdego roku mamy w Polsce między 50 a 70 ofiar śmiertelnych spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla lub pożarami. Z praktyki widzimy, że częstym błędem jest maksymalne uszczelnianie mieszkań. Zakrywamy wszelkie możliwe otwory, uniemożliwiając dostęp świeżemu powietrzu, które jest niezbędne w procesie spalania. To również wpływa na brak odpowiedniego odpływu spalin, co z kolei często prowadzi do tragedii w miejscach, do których jesteśmy wzywani – wyjaśnia mł. kpt. Jakub Friedenberger z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Akcja skierowana jest m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji. Istotnym jest uświadomienie jej odbiorcom korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, czyszczenia przewodów kominowych i sprawdzania instalacji wentylacyjnej. Prowadzący akcje przypominają także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać.

– Przede wszystkim urządzenia, z których korzystamy, powinny być sprawne. Wiele z nich wymaga kontroli i serwisu – warto o to zadbać. Również przewody kominowe powinny mieć odpowiednią ilość przeglądów i czyszczeń. Każde urządzenie musi mieć właściwy dopływ powietrza, a także swobodny odpływ spalin z ogrzewanego pomieszczenia. To zapewni nam prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych – radzi Jakub Friedenberger.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że jest on bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. Zatrucie czadem daje różne objawy. Nie należy bagatelizować: bólów i zawrotów głowy, duszności, senności, osłabienia, czy przyspieszonej czynności serca – mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Źródło: gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email