Czechy: W Pradze szczepienie przeciw COVID-19 możliwe bez rejestracji

Czechy: W Pradze szczepienie przeciw COVID-19 możliwe bez rejestracji
Fot. Pixabay

W Pradze uruchomiono w poniedziałek dwa ośrodki, w których można zaszczepić się przeciw COVID-19 bez uprzedniej rejestracji. Tymczasem sytuacja epidemiczna w Czechach pogarsza się. Wskaźnik R, pokazujący, ile osób zakaża jeden chory, jest najwyższy od października ubiegłego roku.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że współczynnik reprodukcji koronawirusa wynosi obecnie 1,46. W niedzielę w Czechach przybyło 147 zakażonych koronawirusem. Przed tygodniem było to 106. Liczba hospitalizowanych nie zmieniła się od soboty i wynosi 25 pacjentów z COVID-19.

Minister zdrowia Adam Vojtiech powiedział, że szczepienia są niezbędne do zbudowania odporności zbiorowej. Podobnie wypowiedział się także premier Andrej Babisz podczas uruchomienia dwóch centrów szczepień w Pradze. Jedno z nich działa w centrum handlowym, a drugie na Dworcu Głównym. Część osób, które postanowiły się zaszczepić, albo dotąd nie zarejestrowała się i wykorzystała nową możliwość, albo uznała, że wyznaczony termin jej nie odpowiada.

Premier skrytykował organizację pracy na dworcu, gdzie obecny jest tylko jeden lekarz, a centrum zaczyna działalność o godz. 12:00. Otwarciu centrów szczepień towarzyszył protest kilku osób uznających, że szczepienia w Czechach nie mają charakteru dobrowolnego, ponieważ rząd m.in. uzależnia od nich możliwość podróżowania.

Politycy są zdania, że stworzenie możliwości zaszczepienia się bez rejestracji i przy okazji innej aktywności może przyspieszyć akcję szczepień. Według ostatnich danych prawie 49 proc. mieszkańców Czech otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a około 35 proc. jest zaszczepionych dwiema dawkami. Najmniej osób zaszczepionych jest w młodszych grupach wiekowych, zwłaszcza wśród osób w wieku 16-29 lat.

W Czechach od 15 lipca obowiązywać ma także skrócenie czasu między podaniem dawek szczepionek firmy Pfizer/BioNTech z dotychczasowych 34 do 21 dni. Okres między podaniem dawek preparatów firm Moderna i AstraZeneca nie zmienił się.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email